W Jaśle odsłonięto i poświęcono przydrożną kapliczkę z wizerunkiem Madonny del Ghisallo, patronki cyklistów.
W piątek (15 lipca) w Jaśle przy ul. Konopnickiej na terenie parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia przydrożnej kapliczki z wizerunkiem Madonny del Ghisallo, patronki cyklistów.

Poświęcenia dokonali: ks. prał. Emil Midura i ks. Artur Wesołowski, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowie.

kapliczka w Jaśle

Madonna del Ghisallo to wzgórze w Magreglio, niedaleko jeziora Como we Włoszech. Jego nazwa pochodzi od rzekomego objawienia maryjnego. Według legendy średniowieczny hrabia Ghisallo podróżował przez wioskę Magréglio, gdy został napadnięty przez bandytów. Zobaczył obraz Matki Boskiej w sanktuarium, pobiegł do niego i został uratowany przed rabusiami. Objawienie stało się znane jako La Madonna del Ghisallo i stała się patronką lokalnych podróżników.

W późniejszych czasach skocznia Madonna del Ghisallo była częścią wyścigu rowerowego Giro di Lombardia i często pojawiała się również w Giro d'Italia. Kościół znajduje się na stromym wzgórzu, które wznosi się nad brzegiem jeziora Como. Stał się naturalnym punktem postoju dla rowerzystów.
Z tego powodu miejscowy ksiądz, ksiądz Ermelindo Vigano, zaproponował, aby La Madonna del Ghisallo została ogłoszona patronką rowerzystów. Potwierdził to papież Pius XII.

Obecnie sanktuarium Madonna del Ghisallo zawiera małe muzeum rowerowe ze zdjęciami i artefaktami ze sportu. Tam też płonie wieczny płomień dla rowerzystów, którzy zginęli. Jednym ze szczególnie godnych uwagi artefaktów jest zmięty rower, na którym Fabio Casartelli, pochodzący z regionu, jeździł w dniu, w którym zginął w wypadku podczas Tour de France.

Kościół jest domem dla wielu rowerów i koszulek rowerowych używanych przez rowerzystów w wyścigach. Fondazione Museo del Ciclismo-Madonna del Ghisallo powstała w 2000 roku. Jej pierwszym działaniem było zorganizowanie sztafety z pochodniami z kaplicy do Watykanu, dostarczając pochodnię ówczesnemu papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2010 roku w pobliżu otwarto muzeum rowerów Museo del Ciclismo.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.