Burmistrz Brzostku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy drogi krajowej nr 73 na odcinku Pilzno - Jasło.
Burmistrz Brzostku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy drogi krajowej nr 73 na odcinku Pilzno - Jasło wraz z budową obwodnic Pilzna, Brzostku i Kołaczyc oraz Jasła. Tym samym zbliża się ostatni etap prac przed ogłoszeniem przetargu na realizacje inwestycji w systemie "projektuj i buduj".

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie poinformowała o aktualnym stanie prac nad poszczególnymi inwestycjami realizowanymi w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W zestawieniu opisano zaawansowanie prac przy rozbudowie drogi krajowej nr 73 wraz z budową obwodnic Pilzna oraz Brzostka, Kołaczyc i Jasła, na odcinku Pilzno - Jasło.

Obecnie opracowywana jest Koncepcja Programowa, a 30 czerwca br. Burmistrz Brzostku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy drogi krajowej nr 73 na odcinku Pilzno - Jasło wraz z obwodnicami Jasła, Pilzna, Brzostku i Kołaczyc.

Decyzja środowiskowa ostatecznie ustaliła przebieg inwestycji
Rozbudowę DK73, dla której wydano decyzję środowiskową, podzielono na trzy odcinki. Dla każdego analizowano kilka wariantów, z czego do realizacji wybrano:
- odcinek I - obwodnica Pilzna - wariant W2a (dł. ok. 7,92 km, w tym ok. 2,32 km po nowym śladzie; początek odcinka to skrzyżowanie ulic Stefana Żeromskiego i Lwowskiej w Pilźnie, koniec to granica gminy Pilzno),
- odcinek II - obwodnica Brzostku i Kołaczyc - wariant W1b (dł. ok. 19,48 km, w tym ok. 12,91 km po nowym śladzie; odcinek ma się zaczynać na granicy gminy Pilzno i gminy Brzostek, a kończyć na granicy gmin Kołaczyce i Jasło; korpus drogowy będzie tu odcinkowo pełnił także funkcję wałów przeciwpowodziowych),
- odcinek III - obwodnica Jasła - wariant W2a (dł. ok. 7,05 km, w tym ok. 6,17 km po nowym śladzie; początek odcinka wyznacza granica gmin Kołaczyce i Jasło, a koniec miejsce włączenia do DK28 za Jasłem).

Opracowywane są Koncepcje Programowe
Dla obwodnic Pilzna, Brzostku i Kołaczyc oraz Jasła, aktualnie opracowywane są Koncepcje Programowe:
- obwodnica Jasła w ciągu DK73 - opracowanie KP (podpisanie umowy: 28 grudnia 2021 r., wartość: 6 649 084 zł, termin realizacji: marzec 2023 r.),
- obwodnica Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73 - opracowanie KP (podpisanie umowy: 28 lutego 2022 r., wartość: 6 986 400 zł, termin realizacji: maj 2023 r.),
- obwodnica Pilzna w ciągu DK73 - opracowanie KP (podpisanie umowy: 9 marca 2022 r., wartość: 1 496 743 zł, termin realizacji: marzec 2023 r.).

Oprócz obwodnic, dodatkowo rozbudowane zostanie ok. 9,3 km DK73. Odcinek pomiędzy końcem obwodnicy Pilzna a początkiem obwodnicy Brzostku i Kołaczyc zostanie dostosowany do parametrów drogi klasy GP (ruchu przyspieszonego). Opracowany i zatwierdzony został już STEŚ. Jeszcze w lipcu br. GDDKiA planuje ogłosić przetarg na opracowanie koncepcji technicznej.

Przygotowane Koncepcje Programowe będą podstawą do ogłoszenia przetargów na realizację przedmiotowych zadań w systemie "projektuj i buduj". Droga krajowa nr 73 prowadzi ruch od autostrady A4 do DK28 i przejścia granicznego w Barwinku.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.