W Jaśle odbędzie się X Jasielski Marsz Wolności ku czci Bohaterów i Ofiar tej akcji pod kryptonimem "Pensjonat"
W piątek (5 sierpnia) o godzinie 20.30 pod Pomnikiem Armii Krajowej rozpocznie się X Jasielski Marsz Wolności ku czci Bohaterów i Ofiar tej akcji pod kryptonimem "Pensjonat". Natomiast w niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 9 w kościele oo. Franciszkanów zaplanowano oficjalne obchody tej rocznicy, zakończone również pod Pomnikiem Armii znajdującym się przy ul. Staszica w Jaśle.

W związku z miejskimi obchodami 79. rocznicy odbicia więzienia jasielskiego "Akcja Pensjonat" w Jaśle 7 sierpnia, na terenie miasta niektóre ulice zostaną czasowo wyłączone z ruchu: początek przemarszu spod kościoła oo. Franciszkanów w Jaśle o godzinie 10.00, ul. Chopina, ul. 3 maja, 1 maja, Staszica na czas przemarszu uczestników uroczystości.

W piątek 5 sierpnia, dokładnie w 79. rocznicę akcji uwolnienia więźniów w Jaśle z rąk niemieckich okupantów (miała miejsce nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 r.) o godzinie 20.30 pod Pomnikiem Armii Krajowej (obok gmachu sądu przy ul. Staszica) rozpocznie się X Jasielski Marsz Wolności ku czci Bohaterów i Ofiar tej akcji pod kryptonimem "Pensjonat".

Organizatorami Marszu są: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Miasto Jasło, Komenda Hufca ZHP w Jaśle i 139. Drużyna Harcerska "Lisy" w Jaśle we współpracy z Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jaśle.

Marsz odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła i nie ma żadnych akcentów politycznych, ma charakter patriotyczny. Mogą w nim wziąć udział osoby, które w ten sposób chcą upamiętnić to ważne wydarzenie sprzed 79 lat. Po krótkim montażu słowno-muzycznym, ok. 20.50 harcerze z zapalonymi pochodniami poprowadzą chodnikami jasielskich ulic uczestników Marszu trasą "odskoku" żołnierzy AK wyprowadzających więźniów w kierunku Żółkowa, by na placu przed tamtejszym kościołem ok. 21.20 zapalić symboliczny ogień pamięci, pomodlić się w intencji uczestników i ofiar akcji "Pensjonat", odczytać okolicznościowy apel i odśpiewać ze specjalnie przygotowanych śpiewników kilka pieśni żołnierskich i partyzanckich.

Marsz zakończy się ok. godziny 22.15, po czym uczestnicy na własną rękę wracają do domów. Za udział, a szczególnie za powrót osób niepełnoletnich organizatorzy nie biorą odpowiedzialności. Powinni być oni pod opieką rodziców, nauczycieli, instruktorów harcerskich lub innych upoważnionych przez rodziców pełnoletnich opiekunów. Mile widziane są pochodnie i lampiony oraz chorągiewki w barwach narodowych oraz cywilne stroje na wzór tych z lat wojny i okupacji.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.