Mieszkańcy Jasła po raz dziesiąty uczcili bohaterów i ofiary akcji "Pensjonat" biorąc udział w X Jasielskim Marszu Wolności im. Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki.
Marsz upamiętnił wydarzenia sprzed 79 lat, kiedy to w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku, grupa dowodzona przez por. Zenona Sobotę "Korczaka" uwolniła więźniów z rąk niemieckich okupantów i umożliwiła im ucieczkę.

X Jasielski Marsz Wolności

Marsz tradycyjnie rozpoczął się od spotkania przed Pomnikiem Armii Krajowej, gdzie w trakcie montażu słowno-muzycznego przypomniano przebieg akcji i odczytano list, jaki do uczestników spotkania w 2018 roku skierował Stanisław Dąbrowa-Kostka, wówczas ostatni z żyjących uczestników akcji z 1943 roku. Nie zabrakło też wierszy i akcentów muzycznych, wśród nich Hymnu Jasielskiego Marszu Wolności. Głos zabrała Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech. - Nigdy o tej historii nie zapomnimy, bo ona jest po prostu częścią nas - powiedziała.

X Jasielski Marsz Wolności

Harcerze i pozostali uczestnicy spotkania przemaszerowali trasą, jaką pokonali więźniowie jasielskiego więzienia. Przeszli przez Górkę Klasztorną na plac przy kościele parafialnym na osiedlu Jasło-Żółków, gdzie zapalili symboliczne ognisko pamięci, pomodlili się w intencji uczestników i ofiar akcji "Pensjonat". Przy ognisku odśpiewano wspólnie kilka pieśni żołnierskich, partyzanckich i religijnych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.