Teatr Nie Teraz wystawił w Jasielskim Domu Kultury „Balladę o Wołyniu” w reżyserii Tomasza Antoniego Żaka.
„Ballada o Wołyniu” to pierwsze w Polsce przedstawienie teatralne, które opowiada o przemilczanym przez dziesięciolecia ludobójstwie popełnionym podczas II wojny światowej przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach, zamieszkujących tereny południowo-wschodnich województw II RP.


Scenariusz spektaklu oparty jest na wątkach książki Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystane zostały także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym melodia ukraińska ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.


Przejmująca, pełna smutku i tęsknoty „Ballada o Wołyniu” w reżyserii Tomasza Żaka, wystawiona na scenie Jasielskiego Domu Kultury 7 sierpnia br., przez aktorów Teatru Nie Teraz, porusza dramat rzezi wołyńskiej, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach zamieszkałych południowo-wschodnią część Polski podczas II wojny światowej. Prawdziwe, dramatyczne przeżycia opowiedziane ustami trzech kobiet: dwóch Polek i jednej Ukrainki były świadectwem tego, czego doświadczyły będąc dziećmi.


- To przedstawienie jest bardzo ważne dla Teatru Nie Teraz, a dla mnie jeszcze bardziej. Dla Teatru - bo gramy go już 9 lat, a dla mnie - bo cała moja rodzina wywodzi się z Wołynia. Kiedy ten spektakl powstawał - a nie byłem już wtedy młodym człowiekiem - miał dla mnie charakter spłacenia długu mojej rodzinie, z której wiele osób zostało dotkniętych, tym, o czym opowiadamy – powiedział po spektaklu Tomasz Żak, reżyser sztuki.


Poruszanie trudnych i ważnych tematów przez sztukę ma też wydźwięk emocjonalny. Jak podkreśla Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, mówienie o takich wydarzeniach poprzez teatr, jest czymś innym, niż zwykłe przeczytanie książki, czy przekazanie wiedzy w szkole.


- To działa nie tylko na intelekt, ale przede wszystkim na wyobraźnię, emocje i na serce. Wtedy to wydarzenie staje się wręcz porażające, jak w wypadku tego spektaklu – tłumaczy Helena Gołębiowska.