Po raz piąty odbył się dzień pamięci o żydowskiej społeczności Jasła.
Fundacja AntySchematy2 z Tarnowa oraz Magdalena Białek byli organizatorami IV Dnia Pamięci o żydowskiej społeczności Jasła w 80. rocznicę likwidacji getta w Jaśle. Współorganizatorem wydarzenia było Muzeum Regionalne w Jaśle, patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Jasła.

We wtorek 17 sierpnia, na jasielskim kirkucie i przed pamiątkową tablicą na budynku przy ulicy Floriańskiej odbyły się uroczystości, w których udział wzięli potomkowie jasielskich Żydów, przedstawiciele lokalnych władz, organizacji i mieszkańcy miasta.

5. Dzień Pamięci w Jaśle

Prezes Fundacji AntySchematy2 Tomasz Kocur-Malec przyznał, że jednym z celów organizacji tegorocznych dni pamięci było przypomnienie zbrodni popełnionej w Bełżcu, gdzie mordowano w komorach gazowych jasielskich Żydów:


5. Dzień Pamięci w Jaśle

Zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz - Czech podkreśliła, że Żydzi przez wiele pokoleń byli częścią społeczności, w której żyli:


- Spotkaliśmy się tutaj, aby zaświadczyć, że pamięć przekazywana ustnie i pisemnie jest dalej pamięcią trwałą. Dajemy wyraz i świadectwo, że chcemy w tym duchu i przekonaniu dać przykład kolejnym pokoleniom, aby również o tych wydarzeniach pamiętały - powiedział z kolei wicestarosta jasielski Stanisław Pankiewicz.

W trakcie uroczystości na cmentarzu jak i przed tablicą odmówiono modlitwę, złożono znicze i wiązanki kwiatów oddając tym samym hołd ofiarom niemieckiego ludobójstwa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.