Stowarzyszenie Seniorów wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tarnowcu zorganizowało wycieczkę do Tarnowa.
W czwartek (18 sierpnia) Stowarzyszenie Seniorów wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tarnowcu zorganizowało niedaleką wycieczkę do Tarnowa.

Grupa rozpoczęła zwiedzanie od jednego z najważniejszych zabytków miasta czyli Bazyliki katedralnej Narodzenia NMP do której prowadzą bogato zdobione drzwi odlane z brązu o tematyce Maryjnej. W prezbiterium znajdują się najwyższe w Europie monumentalne pomniki nagrobne - Tarnowskich upamiętniający hetmana Jana Tarnowskiego oraz jego syna, Jana Krzysztofa. Wysokości 13 m i 6,6 m szerokości wykonany został z piaskowca, alabastru i marmuru węgierskiego. Pomnik Ostrogskich znajdujący się po przeciwnej stornie poświęcony jest księciu Januszowi Ostrogskiemu i jego pierwszej żonie, Zuzannie Sereda - ma 12,9 m wys. i 7,9 m szer. - wykonany z czarnego i czerwonego marmuru oraz alabastru.

Kolejno uczestnicy zwiedzili muzeum miejskie zlokalizowane w zabytkowym budynku ratusza. Na odwiedzających czeka zbrojownia sarmacka w której zobaczyć można uzbrojenie ochronne ciężkozbrojnej jazdy polskiej, paradne rzędy końskie w typie wschodnim - jeden z nich wysadzany ponad 700 rubinami! Na uwagę zasługuje fakt, że jednym z eksponatów jest kompletnie zachowana kopia husarska - w całej Polsce jest ich tylko 5. Uczestnicy mieli możliwość wziąć do ręki i porównać wagę oraz szczegóły replik (wykonanych 1:1) szabli polskiej oraz dwuręcznego miecza.

Zbrojownia myśliwska prezentuje rekreacyjną broń palną używaną do polowań i sportu, ale także jako oręż służący do samoobrony i pojedynków. Przewodnik zademonstrowała zasadę działania garłacza oraz jakie czynności musiała wykonać osoba która chciała użyć broni.

Ekspozycja porcelany i szkła (zawierające eksponaty pochodzące z okresu od XVI do XIX w. i reprezentujące czołowe ośrodki wytwórcze zachodniej Europy i Polski), Ekspozycja prezentująca srebrne zastawy stołowe czy też Sala Pospólstwa - Galeria Portretu Staropolskiego dopełniają reszty.
Następnie grupa udała się do zabytkowego, drewnianego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na "Burku". W głównym, rokokowym ołtarzu z XVII w. znajduje się słynny z łask, XIX wieczny obraz Najświętszej Maryi Panny.

Po opuszczeniu świątyni uczestnicy przeszli na plac Rybny gdzie stoi tu dziś ostatni, ocalały fragment synagogi - bima. Przewodnik przybliżyła tutaj historię i losy Tarnowskich Żydów. Ulicami dawnego getta grupa dotarła do pomnika poświęconego pamięci pierwszego transportu więźniów do obozu w Oświęcimiu.

Ostatnimi pkt zwiedzania było przybliżenie 2 wybitnych postaci Tarnowa: generała Józefa Bema oraz genialnego wynalazcy Jana Szczepanika.
Po kilku godzinach wrażeń przyszedł czas na wspólny obiad, po którym grupa wróciła do Tarnowca.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.