Już po raz szesnasty w dniach od 27-28 sierpnia odbędzie się enoturystyczne święto w Jaśle. To największe podkarpackie święto wina od lat gromadzi polskich i zagranicznych winiarzy, miłośników i pasjonatów wina, amatorów spotkań i pysznego jedzenia.
Klimatyczne rozmowy, jarmark produktów regionalnych, przyjemna muzyka oraz mnóstwo pozytywnych emocji czekają na Wszystkich w ostatni weekend wakacji, na jasielskim Rynku. Już po raz szesnasty odbędzie się enoturystyczne święto w Jaśle. To największe podkarpackie święto wina od lat gromadzi polskich i zagranicznych winiarzy, miłośników i pasjonatów wina, amatorów spotkań i pysznego jedzenia.

Polskie winiarstwo bardzo dynamicznie się rozwija i fantastycznie ewoluuje. Wina zdobywają uznanie konsumentów oraz krytyków nie tylko w kraju, ale również za granicą. Aż trudno uwierzyć, że odrodzenie uprawy winorośli na naszym terenie zaczęło się nieco ponad 30 lat temu. Podkarpacie mocno zapisało się w najnowszej, winiarskiej historii, a Jasło często określane jest mianem "stolicy polskiego winiarstwa". Nie bez powodu od lat odbywają się tutaj Międzynarodowe Dni Wina.

Wpisanie winiarstwa w strategię rozwoju miasta oraz ciężka praca członków Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy pozwala szerzyć dobrą kulturę wina wśród gości z całej Polski i zagranicy. Jasielski Szlak Winny, winnica miejska "Jasło", Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle, witające przyjezdnych, obsadzone winoroślą rondo oraz tzw. witacze przypominające swym kształtem butelki wina oraz ogromna pasja i zaangażowanie wszystkich lokalnych winiarzy czyni z Jasła miejsce wyjątkowe. Enoturyści mogą nie tylko spróbować wina, ale również zwiedzać winnice, degustować przepyszne regionalne produkty.

Podczas jasielskiego święta wina w Jaśle zagoszczą wystawcy z polskimi i zagranicznymi winami, w sumie pojawi się 39 różnych stanowisk winiarskich.

W tym roku Dni Wina rozpocznie tradycyjny korowód w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej, który wyruszy z ul. Basztowej (za budynkiem Urzędu Miasta) na Rynek o godz. 15.45, by tam o godz. 16 uroczyście rozpocząć świętowanie. Na Rynku ogłoszone zostaną wyniki IX Konkursu Polskich Win oraz konkursu fotograficznego "Wino to światło słońca".

W sobotnie południe warto zajrzeć do filmowej kawiarenki "Jasielskiego Festiwalu X Muzy", gdzie Łukasz Maciejowski rozmawiał będzie z aktorką Ewą Wiśniewską w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sobotnie popołudnie to również dodatkowa atrakcja dla wielbicieli lotnictwa - statyczna wystawa sprzętu lotniczego i motorowego przygotowana przez Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze "IKAR" na lądowisku przy ul. Piłsudskiego.

Już po raz drugi w sobotę zapraszamy na zwiedzanie winnicy miejskiej "Jasło", po której oprowadzać będzie mgr inż. enologii i winogrodnictwa, a na chętnych czekać będzie specjalny autobus.

W trakcie tego winiarskiego weekendu odbędą się warsztaty degustacyjne i plener malarski (Salon Win), a na amatorów sera wyjątkowa opowieść o historii sera. Pod budynkiem urzędu miasta czekać na Państwa będą wytwórcy rękodzieła.

dni wina Jasło


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter
rrrrrr

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.