Już po raz szesnasty w dniach od 27-28 sierpnia odbędzie się enoturystyczne święto w Jaśle. To największe podkarpackie święto wina od lat gromadzi polskich i zagranicznych winiarzy, miłośników i pasjonatów wina, amatorów spotkań i pysznego jedzenia.
Klimatyczne rozmowy, jarmark produktów regionalnych, przyjemna muzyka oraz mnóstwo pozytywnych emocji czekają na Wszystkich w ostatni weekend wakacji, na jasielskim Rynku. Już po raz szesnasty odbędzie się enoturystyczne święto w Jaśle. To największe podkarpackie święto wina od lat gromadzi polskich i zagranicznych winiarzy, miłośników i pasjonatów wina, amatorów spotkań i pysznego jedzenia.

Polskie winiarstwo bardzo dynamicznie się rozwija i fantastycznie ewoluuje. Wina zdobywają uznanie konsumentów oraz krytyków nie tylko w kraju, ale również za granicą. Aż trudno uwierzyć, że odrodzenie uprawy winorośli na naszym terenie zaczęło się nieco ponad 30 lat temu. Podkarpacie mocno zapisało się w najnowszej, winiarskiej historii, a Jasło często określane jest mianem "stolicy polskiego winiarstwa". Nie bez powodu od lat odbywają się tutaj Międzynarodowe Dni Wina.

Wpisanie winiarstwa w strategię rozwoju miasta oraz ciężka praca członków Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy pozwala szerzyć dobrą kulturę wina wśród gości z całej Polski i zagranicy. Jasielski Szlak Winny, winnica miejska "Jasło", Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle, witające przyjezdnych, obsadzone winoroślą rondo oraz tzw. witacze przypominające swym kształtem butelki wina oraz ogromna pasja i zaangażowanie wszystkich lokalnych winiarzy czyni z Jasła miejsce wyjątkowe. Enoturyści mogą nie tylko spróbować wina, ale również zwiedzać winnice, degustować przepyszne regionalne produkty.

Podczas jasielskiego święta wina w Jaśle zagoszczą wystawcy z polskimi i zagranicznymi winami, w sumie pojawi się 39 różnych stanowisk winiarskich.

W tym roku Dni Wina rozpocznie tradycyjny korowód w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej, który wyruszy z ul. Basztowej (za budynkiem Urzędu Miasta) na Rynek o godz. 15.45, by tam o godz. 16 uroczyście rozpocząć świętowanie. Na Rynku ogłoszone zostaną wyniki IX Konkursu Polskich Win oraz konkursu fotograficznego "Wino to światło słońca".

W sobotnie południe warto zajrzeć do filmowej kawiarenki "Jasielskiego Festiwalu X Muzy", gdzie Łukasz Maciejowski rozmawiał będzie z aktorką Ewą Wiśniewską w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sobotnie popołudnie to również dodatkowa atrakcja dla wielbicieli lotnictwa - statyczna wystawa sprzętu lotniczego i motorowego przygotowana przez Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze "IKAR" na lądowisku przy ul. Piłsudskiego.

Już po raz drugi w sobotę zapraszamy na zwiedzanie winnicy miejskiej "Jasło", po której oprowadzać będzie mgr inż. enologii i winogrodnictwa, a na chętnych czekać będzie specjalny autobus.

W trakcie tego winiarskiego weekendu odbędą się warsztaty degustacyjne i plener malarski (Salon Win), a na amatorów sera wyjątkowa opowieść o historii sera. Pod budynkiem urzędu miasta czekać na Państwa będą wytwórcy rękodzieła.

dni wina JasłoNikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.