15 sierpnia Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie od lat w tym dniu odbywa się odpust parafialny w Nienaszowie.
Tegoroczną mszę świętą odpustową odprawił i homilię wygłosił ks. dr Paweł Pietrusiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który studia doktoranckie odbył na Papieskim Uniwersytecie Św. Krzyża w Rzymie, a później przez 10 lat pracował w Czadzie. Od 2014 roku jest rektorem WSD w Rzeszowie.


W homilii duchowny mówił m.in. o trwaniu przy Maryi, Bogu i pięknych polskich tradycjach. Wyraził nadzieję, że obecne pokolenie nie będzie ostatnim, które swoim dzieciom przekazało wiarę, tradycję przodków i polskość. Podkreślił, że współczesna Polska jest narażona na neokomunistyczne ideologie, obce wartościom chrześcijańskim i tradycyjnej rodzinie.


- Módlmy się o nowy cud nad Wisłą - powiedział ks. Paweł Pietrusiak, nawiązując do coraz bardziej agresywnych ideologii siejących spustoszenie w umysłach współczesnego człowieka. Duchowny przypomniał też 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której młode polskie państwo po 123 latach niewoli stawiło skuteczny opór nawałnicy bolszewickiej. Bitwa Warszawska wymieniana jest jako jedna ze stu najważniejszych bitew w historii świata. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.


W tym dniu w kościołach święci się zioła, kwiaty, owoce i plony. Tak też było w Nienaszowie, gdzie tradycja przynoszenia plonów na odpust - zwany potocznie - Matki Boskiej Zielnej, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Proboszcz nienaszowskiej parafii ks. Jan Gajda dziękował m.in. za trwanie przy tej pięknej tradycji.


W diecezji rzeszowskiej jest 11 parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle, Krasnem, Lipinkach, Lutczy, Małastowie, Nienaszowie, Ostrowach Tuszowskich, Rzeszowie (w bazylice bernardynów i na osiedlu Zalesie), Świlczy i Wielopolu Skrzyńskim. Wśród tych parafii są trzy sanktuaria: Matki Bożej Rzeszowskiej, Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich i Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.