Blisko 40 wystawców win z Polski oraz 30 stoisk rękodzielniczych i niewiniarskich przez dwa dni oferowało swoje produkty na jasielskim rynku. Oprócz tego, były spotkania, koncerty, konkursy, wystawy oraz liczni goście, w tym: artyści, samorządowcy i politycy. To wszystko złożyło się na XVI Międzynarodowe Dni Wina, które tradycyjnie już odbyły się w ostatni weekend (27-28) sierpnia br.
Co roku na Podkarpacie zjeżdżają producenci i wystawcy winiarscy z całej Polski i zagranicy. Na jasielskim rynku można spotkać winiarzy, pasjonatów i znawców trunku, a przede wszystkim go degustować. Impreza, która na stałe wpisała się do jasielskiego kalendarza wydarzeń, po raz kolejny przyciągnęła do Jasła miłośników enoturystyki. Ponad 250 z nich przywiózł z Krakowa specjalny, winiarski pociąg.

XVI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle
Turyści na stacji PKP w Jaśle


Przez dwa dni na jasielskim rynku trwała prezentacja polskich i zagranicznych regionów i wyrobów winiarskich oraz jarmark produktów regionalnych i rękodzieła artystycznego. W sobotę odbyło się spotkanie z aktorką Ewą Wiśniewską, które poprowadził wybitny krytyk filmowy i teatralny, dziennikarz Łukasz Maciejowski. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu pn. Jasielski Festival X Muzy", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Jasielski Dom Kultury.

W godzinach popołudniowych, w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej, Międzynarodowe Dni Wina zostały oficjalnie otwarte.

XVI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle
Orkiestra dęta otwiera imprezę


Wydarzeniu towarzyszył barwny korowód składający się z uczestników MDW. W trakcie uroczystości ogłoszono wyniki IX Konkursu Polskich Win, przeprowadzonego w połowie lipca br. Od lat MDW towarzyszy także konkurs fotograficzny, organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle. W tym roku przebiegał pod hasłem "Wino to światło słońca", a jego przedmiotem były prace przybliżające środowisko naturalnych winnic i ich otoczenia.

W klimat francuskiej piosenki lirycznej wprowadziła publiczność Yaga Kowalik, która prezentuje repertuar takich twórców jak: Juliette Greco, Edith Piaf czy Charles Aznavour.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznej edycji był także pokaz krojenia, a następnie degustacji 40-kilogarnowego sera włoskiego Grana Padano. Towarzyszyła mu opowieść Pana Serka o historii i różnicach pomiędzy Parmigiano Reggiano. Sobotnie świętowanie zakończył film "Greckie wakacje" wyświetlony kinie JDK "Syrena".

Drugi dzień MDW rozpoczęła msza święta w Kolegiacie Wniebowzięcia NMP, w intencji winiarzy i ich zbiorów, połączona z poświęceniem wina. Po nabożeństwie, jego uczestnicy przemaszerowali w asyście Trzcinicoków na rynek, gdzie nastąpił krótki koncert, a po nim ciąg dalszy serowych opowieści. Tym razem z panem Serkiem rozmawiał Konrad Bilski, konferansjer XVI Międzynarodowych Dni Wina.

XVI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle
Uczestnicy imprezy wchodzą na Rynek


Po południu w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w ogólnopolskim konkursie plastycznym "In vino Veritas", a nieco później na rynku wystąpili młodzi artyści Jasielskiego Domu Kultury. Uwieńczeniem tegorocznych Międzynarodowych Dni Wina była emisja filmu "Janosik" na Przystanku Kwiatowa.

Projekcja była ostatnim działaniem w ramach "Jasielskiego Festivalu X Muzy", projektu ministerialnego, realizowanego przez Jasielski Dom Kultury.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Jasło, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura" oraz Jasielski Dom Kultury. Imprezie patronowali: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Województwo Podkarpackie, RS Druk oraz Muzeum Regionalne w Jaśle i portal "Ser jest Ser".

XVI Międzynarodowe Dni Wina patronatem medialnym objęli: Czas Wina, Winnicomania, EnoPortal.pl, Nasze Winnice, Otovino.pl, magazyn Ferment, magazyn Food Service, Poradnik Restauratora, portal Ouichef.pl, Przegląd Gastronomiczny, Winicjatywa.pl, Stowarzyszenie Kobiety i Wino oraz portal Camp&Rest.com.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.