W Jasielskim Domu Kultury odbędzie się koncert Balklavalhau.
Dzisiaj (4 września) o godz. 18.00 w Jasielskim Domu Kultury zabrzmią bałkańskie i bliskowschodnie rytmy. Wystąpi zespół Balklavalhau, który zabierze słuchaczy w podróż przez kraje Europy Wschodniej, ale na pokładzie znajdziemy również wpływy latynoskie, arabskie, słowiańskie i portugalskie.

Grupa składająca się z 5 członków z różnych kulturowo krajów,powstała w Porto w 2020 roku. Twórczość muzyków z Portugalii, Chile, Brazylii i Polski, mieszkających i tworzących w mieście nad Douro jest owocem pasji do muzyki bałkańskiej i bliskowschodniej. Od samego początku zespół stawiał na odtwarzanie nie tylko tradycyjnych tematów, ale także wzbogacanie tradycji o własne doświadczenia i dziedzictwo muzyczne, które każdy wyniósł ze swojego środowiska. Grupa przybliża słuchaczom muzykę mniejszości często marginalizowanych we własnym środowisku. Wśród wielu języków i dźwięków znajdujemy przesłanie, które łączy je wszystkie - od początku istnienia ludzkości muzyka nie zna granic, klas społecznych i nierówności.

W skład zespołu wchodzą:
Greta Wardęga (Polska) - głos, dar buka. Urodzona w Krakowie, zbiera w swoich podróżach ogromny repertuar rytmiczny i śpiewany, od rodzinnej Polski po różne regiony Bałkanów, w większości oparty na taktach nieparzystych lub nieregularnych, charakterystycznych dla regionów, które przemierzała.

Debiutuje z powstałym w Krakowie trio "Porembisko", prezentującym śpiew tradycyjny z krajów słowiańskich takich jak Polska, Rosja, Ukraina, Bułgaria i Serbia. Jest wokalistką w "As TrêsIrmãs", trio wykonującym polifoniczne utwory z różnych krajów świata. Jest również autorką "Balskandal", projektu, którego celem jest promowanie muzyki i kultury Bałkanów wśród lokalnej społeczności Porto.

André Oliveira (Portugalia) - skrzypce, głos. Urodzony w Tomarze, na skrzypcach nauczył się grać sam i pogłębia swój talent biorąc udział w edycjach projektu Ethno - Portugalia 2015, Francja 2015 i Niemcy 2016.Był uczestnikiem sześciu ostatnich edycji spotkań z muzyką i tańcem ludowym "Folk Maraton" oraz współorganizatorem edycji 2018/19, w Porto. Obecnie dynamizuje folkowe wydarzenia muzyczne w mieście nad Douro, od jam session po warsztaty muzyki folkowej i tradycyjnej. Jest członkiem nordyckiego duetu "TvåTräd" i "Bugalhos", portugalskiego projektu muzyki tradycyjnej, który niedawno wydał album "Alvorário".

Emanuel Diaz (Chile) - klarnet, saksofon, głos. Pochodzi z Santiago de Chile. W 2008 roku rozpoczął studia muzyczne jako samouk, poświęcając się głównie klarnetowi. Równolegle z edukacją uniwersytecką założył w 2013 roku projekt "Insultanes" fuzję muzyki bałkańskiej i latynoamerykańskiej, udzielając się w nim jako klarnecista, saksofonista i kompozytor. Uczy gry na klarnecie, saksofonie i teorii muzyki, zarówno na lekcjach prywatnych, jak i w szkołach (Escola Carnavalera Chinchin-tirapié) i projektach społecznych (Escuelita Artística Comunitaria). Jest jednym z członków zespołu "La Culebrera" i "Curcumbia" gdzie gra na klarnecie, saksofonie i flecie.

TomasSerrano(Brazylia) - trąbka. Po dzieciństwie spędzonym w różnych częściach Brazylii, Tomás przybył do Europy, kontynuując swoją karierę cyrkowca ulicznego. Wkrótce potem zakochał się od pierwszego usłysznenia w muzyce cygańskich fanfar. Bez wahania wziął do ręki trąbkę i zaczął ćwiczyć. Po spotkaniu z Balklavalhau rozpoczął swoją drogę jako muzyk.

IsidroValdez (Chile) - głos, akordeon. Gitarzysta, akordeonista i basista, w wieku 10 lat zaczął grać na fortepianie i szybko przerzucił się na gitarę, instrument, którego jest obecnie nauczycielem. Między 15 a 21 rokiem życia grał w kilku zespołach, wśród których wyróżniają się "UnoDos" i "Doberdogs", oba o wpływach punkowych i z opublikowanymi utworami.

W wieku 20 lat poświęcił się akordeonowi, tworząc czechosłowacki zespół folkowy "NaZdravi" w Santiago de Chile. W 2019 roku podróżuje przez Bałkany, rezyduje w Czechach i przybywa do Portugalii, gdzie założył: projekty "Espântula" i "Curcumbia", a także kontynuuje swoją solową pracę rozpoczętą albumem Cancrillador, w roku 2017.

jasło koncert

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.