Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" pojawi się na jasielskim rynku.
Od 12 do 14 września na jasielskim rynku pojawi się Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". Historia polskiej niepodległości, która prezentowana jest za pomocą multimedialnej i interaktywnej wystawy przygotowanej przez Biuro Programu "Niepodległa", będzie dostępna dla zwiedzających bezpłatnie.

Wystawa będzie czynna w następujących godzinach:
poniedziałek: 12-18,
wtorek: 10-18,
środa: 10-16.
Uwaga: do godziny 14.30 czas na zwiedzanie wystawy mają zarezerwowane szkoły.

W Wirtualnym Teatrze Historii "Niepodległa" przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się nowy kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.

Ekspozycja przygotowana przez Biuro Programu "Niepodległa" pokazuje właśnie najciekawsze osoby i wydarzenia z tamtych lat. W przestrzeni mobilnego centrum edukacyjnego w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. O kulturze, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, opowiada makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku. Wystawa została rozszerzona o strefę dla najmłodszych, a miłośnicy nowych technologii będą mogli poznać historie ciekawych bohaterów II RP dzięki trzem fabularnym filmom VR z serii "Niepodległa w kadrze". Podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie "Dża-Dża" lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie "Nie kochać w taką noc". Dostępny jest również film "Wiktoria 1920", który w technologii wirtualnej rzeczywistości przeniesie widzów do czasów wojny polsko-bolszewickiej. Zwiedzanie wystawy wieńczy możliwość zrobienie pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce.

Mobilne muzeum odwiedzi w 2022 roku 40 miejscowości w całej Polsce. Do śledzenia trasy Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" zapraszamy na stronę https://niepodlegla.gov.pl/ oraz na profil Niepodległej na Facebooku (https://facebook.com/Niepodlegla1918). Cała trasa, z 40 punktami na mapie, potrwa od kwietnia do połowy października.

Odwiedziny w mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii "Niepodległa" to atrakcyjna forma wspólnego spędzenia czasu dla starszych i młodszych. Wystawa została dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu - dla potrzebujących dostępna jest specjalna, rozkładana rampa ułatwiająca zwiedzanie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Projektu jest PKN ORLEN.

Wirtualny Teatr Historii Niepodległa


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.