Jasielski Festiwal Literacki odbędzie się w dniach od 27 września do 10 października.
W dniach od 27 września do 10 października 2022 roku wyruszamy ponownie na literackie "drogi i bezdroża" podczas Jasielskiego Festiwalu Literackiego, by ze znakomitymi autorami rozmawiać o poezji, prozie, Podkarpaciu, Beskidzie, przyrodzie, historii, i o tym, co w nas wywołują przeczytane książki. W tym roku osią Festiwalu będą "dwugłosy", otwierające odbiorców na nowe połączenia w literaturze i sztuce.

Festiwal rozpocznie się od "dwugłosu" o Wiśle, o której porozmawiamy z Małgorzatą Lebdą, poetką, autorką projektu "Czytanie wody. Wisła", polegającego na przebiegnięciu przez artystkę dystansu od źródeł do ujścia rzeki, oraz z Dominikiem Szczepańskim, dziennikarzem, reportażystą, współautorem książki "Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody". Spotkanie odbędzie się 27 września o 17:00.

Dodatkowo, 27 września o 9:00 Dominik Szczepański porozmawia z młodzieżą z jasielskich szkół zarówno o książce, jak też o swojej pracy dziennikarskiej, a Małgorzata Lebda, laureatka tegorocznej nagrody im. Wisławy Szymborskiej poprowadzi 28 września o 11:00 warsztaty poetyckie "Punctum obrazu, punctum wiersza".

30 września o 17:00 gościć będziemy Roberta Króla, poetę, jaślanina, z którym porozmawiamy o jego najnowszej książce poetyckiej "Dixieland. Widzenia nowojorsko-beskidzkie". Będzie to "dwugłos" nowojorski i lokalny, "dwugłos" realizmu i baśni, w którym  wspomnienia z Ameryki mieszają się z beskidzką codziennością i zwykłym życiem, a nieprawdziwe przenika rzeczywistość.

1 października o 17:00 gościem będzie Radek Rak, laureat Literackiej Nagrody Nike za książkę "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Baśń wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy - tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora, opowiada o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Zanim spotkamy się z Radkiem Rakiem, już o 16:00 polecamy wykład Damiana Nowaka, kulturoznawcy i regionalisty, który przybliży nam historyczny kontekst książki Radka Raka i jego bohatera.

5 października o 17:00 zapraszamy na spotkanie - "dwugłos" artystów powiązanych więzami rodzinnymi i wieloma wspólnymi projektami artystycznymi. Naszymi gośćmi będą poeta Jakub Pacześniak i malarz Rafał Pacześniak. Porozmawiamy o ich twórczości i inspiracjach, podyskutujemy na temat tożsamości kulturowej oraz odniesień do tradycji i dziedzictwa lokalnego.

6 października to festiwalowy dzień dla dzieci. Spotka się z nimi Joanna Wajs, współautorka książki "Dzicy Przewodnicy. Zwierzęta w baśniach, mitach i legendach", tłumaczka wielu książek lubianych przez najmłodszych czytelników. Autorka spotka się przed południem z dziećmi szkolnymi, natomiast o 16:00 odbędzie się otwarte spotkanie dla dzieci i rodziców.

Rodzinne festiwalowe wydarzenia odbędą się również, podobnie jak w zeszłym roku, w Beskidzie Niskim. 8 i 9 października gościć będziemy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej, gdzie pod hasłem "Z książką na bezdrożach" odbędzie się międzypokoleniowy spacer oraz warsztaty literacko-ekologiczne.

Przez cały czas festiwalowy w holu Biblioteki towarzyszyć nam będzie wystawa fotografii Kamila Paluszka "Cerkwie - piękno i misterium". Z autorem wystawy spotkamy się 10 października o 17:00, by porozmawiać o jego wyjątkowych wędrówkach szlakiem cerkwi, poczynając od Szlachtowej i wiosek nad górnym Popradem, dolinami oraz grzbietami Beskidu, Bieszczadów i Pogórza, po Roztocze i południowy kraniec Lubelszczyzny.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Jasielski Festiwal Literacki


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.