Jasielski Festiwal Literacki odbędzie się w dniach od 27 września do 10 października.
W dniach od 27 września do 10 października 2022 roku wyruszamy ponownie na literackie "drogi i bezdroża" podczas Jasielskiego Festiwalu Literackiego, by ze znakomitymi autorami rozmawiać o poezji, prozie, Podkarpaciu, Beskidzie, przyrodzie, historii, i o tym, co w nas wywołują przeczytane książki. W tym roku osią Festiwalu będą "dwugłosy", otwierające odbiorców na nowe połączenia w literaturze i sztuce.

Festiwal rozpocznie się od "dwugłosu" o Wiśle, o której porozmawiamy z Małgorzatą Lebdą, poetką, autorką projektu "Czytanie wody. Wisła", polegającego na przebiegnięciu przez artystkę dystansu od źródeł do ujścia rzeki, oraz z Dominikiem Szczepańskim, dziennikarzem, reportażystą, współautorem książki "Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody". Spotkanie odbędzie się 27 września o 17:00.

Dodatkowo, 27 września o 9:00 Dominik Szczepański porozmawia z młodzieżą z jasielskich szkół zarówno o książce, jak też o swojej pracy dziennikarskiej, a Małgorzata Lebda, laureatka tegorocznej nagrody im. Wisławy Szymborskiej poprowadzi 28 września o 11:00 warsztaty poetyckie "Punctum obrazu, punctum wiersza".

30 września o 17:00 gościć będziemy Roberta Króla, poetę, jaślanina, z którym porozmawiamy o jego najnowszej książce poetyckiej "Dixieland. Widzenia nowojorsko-beskidzkie". Będzie to "dwugłos" nowojorski i lokalny, "dwugłos" realizmu i baśni, w którym  wspomnienia z Ameryki mieszają się z beskidzką codziennością i zwykłym życiem, a nieprawdziwe przenika rzeczywistość.

1 października o 17:00 gościem będzie Radek Rak, laureat Literackiej Nagrody Nike za książkę "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Baśń wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy - tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora, opowiada o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Zanim spotkamy się z Radkiem Rakiem, już o 16:00 polecamy wykład Damiana Nowaka, kulturoznawcy i regionalisty, który przybliży nam historyczny kontekst książki Radka Raka i jego bohatera.

5 października o 17:00 zapraszamy na spotkanie - "dwugłos" artystów powiązanych więzami rodzinnymi i wieloma wspólnymi projektami artystycznymi. Naszymi gośćmi będą poeta Jakub Pacześniak i malarz Rafał Pacześniak. Porozmawiamy o ich twórczości i inspiracjach, podyskutujemy na temat tożsamości kulturowej oraz odniesień do tradycji i dziedzictwa lokalnego.

6 października to festiwalowy dzień dla dzieci. Spotka się z nimi Joanna Wajs, współautorka książki "Dzicy Przewodnicy. Zwierzęta w baśniach, mitach i legendach", tłumaczka wielu książek lubianych przez najmłodszych czytelników. Autorka spotka się przed południem z dziećmi szkolnymi, natomiast o 16:00 odbędzie się otwarte spotkanie dla dzieci i rodziców.

Rodzinne festiwalowe wydarzenia odbędą się również, podobnie jak w zeszłym roku, w Beskidzie Niskim. 8 i 9 października gościć będziemy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej, gdzie pod hasłem "Z książką na bezdrożach" odbędzie się międzypokoleniowy spacer oraz warsztaty literacko-ekologiczne.

Przez cały czas festiwalowy w holu Biblioteki towarzyszyć nam będzie wystawa fotografii Kamila Paluszka "Cerkwie - piękno i misterium". Z autorem wystawy spotkamy się 10 października o 17:00, by porozmawiać o jego wyjątkowych wędrówkach szlakiem cerkwi, poczynając od Szlachtowej i wiosek nad górnym Popradem, dolinami oraz grzbietami Beskidu, Bieszczadów i Pogórza, po Roztocze i południowy kraniec Lubelszczyzny.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Jasielski Festiwal LiterackiNikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.