Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu.
W poniedziałek (19 września) MSWiA wydało komunikat, w którym czytamy, że w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

- Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów - czytamy w komunikacie MSWiA.

Jodek potasu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego i ogranicza wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy.

Zarówno Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle jaki i Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie nie udzielają informacji na temat ilości otrzymanych tabletek jodku potasu. Z zapytaniem w tej samej strawie zwróciliśmy się do rzecznika MSWiA. Czekamy na odpowiedź.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.