Dożynki gminy Jasło odbyły się 15 sierpnia w Niepli.
Uroczystość święta plonów rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Marcina w Szebniach. Nabożeństwu odprawionemu w intencji rolników przewodniczył ks. prałat Wacław Rybka w asyście proboszcza ks. Henryka Magudy.


Korowód dożynkowy przejechał z Szebni na placu przy Domu Ludowym w Niepli, gdzie odbyła się oficjalna część święta plonów.


Starostowie święta plonów Aleksandra Kosztyła i Marian Macek przekazali chleb dożynkowy na ręce wójta Gminy Jasło Wojciecha Piękosia, który dzielił się nim z wszystkimi gośćmi i uczestnikami uroczystości.


W trakcie dożynek zaprezentowało się 14 delegacji wieńcowych z sołectw: Chrząstówka, Bierówka, Gorajowice, Łaski-Sobniów i Zimna Woda oraz dzieci z Bierówki, OSP Gorajowice, Zespół Pieśni i Tańca „Jaślanie”, Rada Sołecka z Niepli, Koła Gospodarstw Wiejskich z Osobnicy, Warzyc, Wolicy, Szebni i Żółkowa.


- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. A ten rok nie jest łatwy dla rolników w naszej gminie. Na wiosnę przygnębiła nas i zamknęła w domach pandemia koronawirusa, a trzeba było przecież wyjść w pole, siać i uprawiać. Gdy przyzwyczajaliśmy się do życia z koronawirusem nastały deszcze i nawiedziła naszą gminę katastrofalna powódź. Spowodowała znaczne straty w Trzcinicy, Kowalowach, Warzycach, Jareniówce, Chrząstówce, Bierówce i Niepli. Mieszkańcy tych miejscowości – a przede wszystkim Trzcinicy – stracili dorobek życia. Odbudowa trwała będzie wiele miesięcy. Ogromne straty ponieśli również nasi rolnicy – woda, a przede wszystkim grad dokonały zniszczenia. Niektóre uprawy zniszczone zostały całkowicie. Taka pogoda niestety odbiła się na wysokości plonów. Ale dość narzekań, przecież spotkaliśmy się dzisiaj w Niepli aby podziękować Bogu za zebrany plon i świętować symbolicznie zakończenie żniw – powiedział wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś.


Obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Jaślanie”. Na scenie wystąpiła również Kapela „Trzcinicoki” i Liryczno-Folkowa Kapela Podwórkowa „Tanie Dranie” z Jedlicza. Wieczorową porą grał zespół muzycznym „Rafa”. Dożynki prowadził Adam Berkowicz.


Gośćmi gminnych dożynek byli m.in. senator Alicja Zając, wicestarosta Powiatu Jasielskiego Stanisław Pankiewicz, radna Rady Powiatu Jasielskiego Bożena Macek-Lubaś i radni Rady Gminy Jasło oraz sołtysi.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.