Dzieci i młodzież z gminy Skołyszyn wzięły udział w warsztatach tworzenia gry terenowej geocaching „Śladami legend Beskidu Niskiego”.
Warsztaty zorganizował Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie w ramach projektu „Czas na O!Czytanie”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty poprowadził prezes GC Jasło Team Bartłomiej Wilk.


Geocaching jest grą terenową, która wykorzystuje system nawigacji satelitarnej. Dzięki uzyskaniu wysokiej dokładności lokalizacji odbiorników GPS uczestnicy geocachingu z całego świata mogą rywalizować ze sobą w odnajdywaniu skrytek, które - ukrywane przez innych uczestników gry - zachęcają do odwiedzenia ciekawego miejsca, zabytku, atrakcji turystycznej lub po prostu do wyjścia z domu.


Skrytki to najczęściej plastikowe pudełka odporne na warunki atmosferyczne i zawierające przynajmniej dziennik odwiedzin, do którego każdy znalazca jest zobowiązany się wpisać. Nie znajdziemy w nich co prawda diamentów i złota, jednak jeśli mamy szczęście, to czasem natrafimy na kilka drobnych przedmiotów na wymianę. Nagrodą jest sama satysfakcja z odnalezienia pomysłowo ukrytej i zamaskowanej skrytki. Aby zagrać, musimy dołączyć do światowego serwisu gocaching.com. Otrzymamy wtedy dostęp do mapy, która według koordynatów GPS będzie prowadziła nas do najbliższych skrytek. Odnalezienie ich często nie jest jednak takie proste. Sami także możemy ukrywać nowe skrzynki, postępując oczywiście według jasno sprecyzowanych zasad.