Narodowy Fundusz Zdrowia, na polecenie Ministra Zdrowia, przygotował specjalny mechanizm finansowy. Dotyczy również szpitala w Jaśle.
Władze podkarpackiego oddziału wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie poinformowały o specjalnym mechanizmie finansowym, który trafi do szpitali podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, u których wzrost wartości kontraktów netto, po ostatnim dodatkowym zasileniu podwyżkowym, nie przekroczył 16%.

Dzięki niemu szpitale te otrzymają dodatkowe środki, które pozwolą na osiągnięcie progu 16 proc. wzrostu wartości umów z Funduszem na II półrocze 2022 roku. NFZ jest w stałym i bieżącym kontakcie z przedstawicielami szpitali i organów założycielskich.

Robert Bugaj, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie poinformował, że po zmianie w finansowaniu szpitali, która nastąpiła w ostatnim od 1 lipca 2022 roku nie wszystkie szpitale się zbilansowały. Informacje o trudnościach docierały szczególnie ze szpitali powiatowych.

- W związku z tym, Ministerstwo Zdrowia podczas dialogu ze szpitalami uruchomiło kolejne mechanizmy pomocy finansowej. Od września został uruchomiony nowy instrument, którzy pomoże poprawić sytuację finansową tych placówek, które nadal miały trudności. Dla szpitali "w sieci" przeprowadzono analizę jaki był poziom wzrostu kontraktu pomiędzy VI i IX 2022. Jeśli wzrost wszystkich umów był niższy niż 16, to dla szpital została wyliczona indywidualna kwota, który będzie wypłacany przez okres 10 miesięcy, a pierwsza transza została już uruchomiona. Wypłaty te będą kontynuowane do końca czerwca przyszłego roku - poinformował dyrektor Robert Bugaj.

Na Podkarpaciu sytuacja taka dotyczy 10 placówek:

- Szpital Specjalistyczny w Jaśle

- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej

- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lesku

- Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu

- Szpital Powiatowy w Nowej Dębie

- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku

- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie

- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku

- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli

- Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu

Szpitale będą otrzymywały dodatkowe wsparcie przez 10 miesięcy, czyli do czerwca 2023 r. Pierwsza transza pojawi się w rozliczeniu za wrzesień 2022 r.

- W zamian szpitale, w ciągu trzech miesięcy od zmiany warunków finansowania, mają obowiązek przygotować "plan działań", czyli określić główne kierunki działań, które mają wpłynąć na zrównoważenie ich kosztów i przychodów - dodał Rafał Śliż, rzecznik prasowy NFZ w Rzeszowie.

Na realizację tego mechanizmu NFZ przeznaczy 524,5 mln zł: blisko 210 mln zł jeszcze w tym roku i 314,5 mln zł w 2023 roku.
W przypadku Podkarpacia mowa o 12,2 mln na ten rok oraz 18,2 mln na przyszły. Łącznie 30,4 mln zł.

- Nowy mechanizm to dobra informacja. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację musimy zmierzyć się z tym, co dzieje się również na rynku. Szpital będzie musiał oczywiście opracować nowelizację programu naprawczego - podkreśliła Beata Trzop, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.