W niedzielę, 23 sierpnia, w Sanktuarium bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie o godz. 11.00 odbędą się uroczystości odpustowe pod przewodnictwem ordynariusza rzeszowskiego ks. biskupa Jana Wątroby. Podczas odpustu pochodzący z Nowego Żmigrodu abp Edward Nowak będzie obchodził 80. rocznicę urodzin i 30. rocznicę sakry biskupiej.
23 sierpnia wypada wspomnienie liturgiczne bł. Władysława Findysza. W czerwcu bieżącego roku minęło 15 lat od jego beatyfikacji.

Przed Mszą św., o godz. 10.15, bp Jan Wątroba poświęci krzyż na działce Caritas Diecezji Rzeszowskiej przy ulicach - Adama Mickiewicza i Piaskowej w Nowym Żmigrodzie, gdzie planowana jest budowa dziennego domu pomocy społecznej.

Bł. Władysław Findysz urodził się 13 grudnia 1907 r. w Krościenku Niżnym koło Krosna. Po maturze w Państwowym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Krośnie w 1927 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne oraz przygotowanie do kapłaństwa w seminarium duchownym w Przemyślu. 19 czerwca 1932 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze przemyskiej.

Kaplica Matki Bożej Bolesnej i błogosławionego księdza Władysława Findysza w kościele w Nowym Żmigrodzie. Fot. Bogdan Hućko

Przez 3 lata pracował jako wikariusz w Borysławiu, a następnie dwa lata w Drohobyczu. Od 1937 r. do 1940 r. był wikariuszem w Strzyżowie (w tym czasie przez blisko rok od września 1939 r. był administratorem parafii). W 1940 r. został wikariuszem w Jaśle. W lipcu 1941 r. otrzymał nominację na administratora parafii w Żmigrodzie Nowym, a 13 sierpnia 1942 r. został proboszczem. W 1944 r., po przejściu frontu wojennego, tak jak pozostała ludność, został przymusowo wysiedlony. Wrócił do parafii w 1945 r.

Po 18 latach pracy duszpasterskiej został aresztowany. W czasie pokazowego procesu, który odbył się w 1963 r. w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie, zarzucono mu zmuszanie obywateli do praktyk i obrzędów religijnych. Został skazany na karę dwóch i pół roku więzienia. Po trzech miesiącach w więzieniu, ze względu na zły stan zdrowia, został warunkowo zwolniony i wrócił do Nowego Żmigrodu. Zmarł 21 sierpnia 1964 roku.

Obraz bł. ks. Władysława Findysza na ścianie w kaplicy żmigrodzkiego kościoła. Fot. Bogdan Hućko

W poczet błogosławionych zaliczył go Benedykt XVI, a zostało to uroczyście ogłoszone 19 czerwca 2005 r. przez prymasa Polski Józefa Glempa w Warszawie na zakończenie Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

W tym grobie na cmentarzu w Nowym Żmigrodzie spoczywały doczesne szczątki bł. ks. Władysława Findysza, przeniesione do kościoła 5 kwietnia 2005 roku. Fot. Bogdan Hućko

Sarkofag z relikwiami znajduje się w kościele świętych Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie, będącym od 2011 roku sanktuarium błogosławionego Władysława Findysza. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 23 sierpnia.
Władysław Findysz jest patronem Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle oraz Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie.