Zakład Karny w Jaśle obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji na jasielskim rynku odbyła się uroczystość, podczas której nadano i przekazano jednostce sztandar.
W poniedziałek (17 października) na jasielskim rynku odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia istnienia Zakładu Karnego w Jaśle połączona z nadaniem sztandaru. Poprzedziła ją msza święta w jasielskiej farze pod przewodnictwem biskupa seniora Diecezji Rzeszowskiej Kazimierza Górnego.

- Wasza praca jest służbą niezwykle odpowiedzialną, trudną, ale i piękną. Toczycie walkę o człowieka, o człowieczeństwo, niekiedy z samym człowiekiem. To wielka misja wobec osoby ludzkiej i wobec narodu. Służba dobru wspólnemu jest fundamentalnym zadaniem - mówił podczas homilii biskup Górny.

Sztandar dla Zakładu Karnego w Jaśle

Przybyłych na jasielski rynek gości przywitał oraz okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle podpułkownik Jacek Paśko. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, parlamentu, służb mundurowych, samorządu terytorialnego różnego szczebla, duchowieństwa, szkół, organizacji i instytucji.

Sztandar został ufundowany przez Mazowiecką Instytucję Gospodarki Budżetowej Mazovia. Na ręce dyrektora Zakładu Karnego w Jaśle przekazał go Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś. Sztandar poświęcił biskup senior Kazimierz Górny, a osoby zasłużone w jego pozyskanie wbiły symboliczne gwoździe w jego drzewce i dokonały wpisu do księgi pamiątkowej.

Sztandar dla Zakładu Karnego w Jaśle

W dalszej kolejności uroczystości wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia. - Sztandar jednoczy, pozwala na budowanie własnej tożsamości ważnej w każdym zawodzie. Dzisiejsza uroczystość jest okazją, aby uświadomić sobie, stworzyć refleksję na temat ważnej waszej pracy - podkreśliła podczas przemówienia poseł Maria Kurowska. - Ci, którzy są skazani, którzy są "za kratkami" to też są nasi rodacy, to są Polacy, którzy znaleźli się w tym więzieniu z bardzo różnych przyczyn i powodów. Czasem trzeba podać im rękę i wyprowadzić ich ze stanu, w którym się znajdują - dodała Maria Kurowska.

- Mam wrażenie, że najważniejsze co powinno wam przyświecać to świadomość tego, że ci, którzy trafiają do więzienia na ogół trafiają dlatego, że są słabi. Nie dlatego że są silni. Warto im pomagać, a Pan Bóg Wam za to wynagrodzi - powiedział przewodniczący sejmiku podkarpackiego Jerzy Borcz.

Sztandar dla Zakładu Karnego w Jaśle

Na zakończenie uroczystości dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle, podpułkownik Jacek Paśko wręczył pamiątkowe medale.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa pod batutą kapelmistrz por. Agaty Ćwiklak. Uroczystości, którą poprowadziła mjr Edyta Socha, towarzyszyła wystawa wyposażenia funkcjonariuszy służby więziennej.

Sztandar dla Zakładu Karnego w Jaśle

Zakład Karny w Jaśle powstał w 1972 roku. Obecnie jest jednostką typu półotwartego dla skazanych mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, z oddziałem dla skazanych młodocianych, podlegającą Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie. Jest jednostką penitencjarną o pojemności 222 miejsc składającą się z trzech pawilonów mieszkalnych. W jednostce funkcjonuje oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.