Już jutro odbędzie się uroczyste otwarcie Generatora Nauki Gen w Jaśle.
Już 19 października (środa) odbędzie się uroczyste otwarcie Generatora Nauki Gen. To miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli rozwijać swoje pasje, zainteresowania, uczyć się i spotykać.

Na potrzeby GENu zaadaptowano budynek dawnej szkoły podstawowej, który po reformie edukacji opustoszał, bo uczniowie zostali przeniesieni do budynku po dawnym gimnazjum, dysponującym salą sportową. W Generatorze znajduje się m.in.: strefa ekspozycyjna, strefa kreatywności, mediateka, coworking czy Pracownia Aktywności Społecznych (PAS).

- Obecny czas jest czasem trudnym na otwieranie nowych obiektów, między innymi dlatego, że wiąże się z kolejnymi wydatkami. Ale kryzys minie, jak każdy, a czekanie na lepszy czas z działaniami służącymi rozwojowi zawsze przynosi więcej strat niż zysków. Szczególnie teraz po dwóch latach pandemii, po czasie pełnym lęku, izolacji, długim nauczaniu w trybie zdalnym. Ten czas w znaczący sposób wpłynął zarówno na wiedzę dzieci i młodzieży, jak również na chęć integracji dzieci, młodzieży osób starszych. Dlatego mimo wielu dodatkowych trudności to idealny moment na otwarcie GENu - miejsca spotkań mieszkańców w każdym wieku, miejsca zdobywania wiedzy, rozwijania pasji, miejsca zabawy i uśmiechu - zapewnia Małgorzata Adamska-Chmiel, zastępca burmistrza Jasła.

Główną inspiracją dla przestrzeni ekspozycyjnych było trzech wybitnych naukowców związanych z Jasłem: Hugo Steinhaus, Ignacy Łukasiewicz oraz Rudolf Weigl. Dlatego też 62 stanowiska, w większości interaktywne ekspozycyjne dotyczą przede wszystkim: matematyki, chemii oraz biologii.

Generator Nauki powstał w ramach projektu: Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego".
Zakres projektu, którego wartość wynosi: 17,7 mln zł, a dofinansowanie 9,4 mln zł, obejmował:
1. Adaptację budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle na Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości w Jaśle - obecnie Generator Nauki GEN
2. Rewitalizację obszaru funkcjonalnego związanego z Generatorem czyli:
- remont Placu Żwirki i Wigury,
- przebudowę ul. Czackiego i Bednarskiej, wraz z budową drogi rowerowej na odcinku ul. Czackiego, Park Miejski, Ogródek Jordanowski,
3. Prace budowlano-konserwatorskie przy Glorietce w Parku Miejskim,
4. Utworzenie ekologicznej ścieżki edukacyjnej w Ogródku Jordanowskim oraz historycznej ścieżki edukacyjnej w Parku Miejskim,
5. Budowę monitoringu wizyjnego na obszarze rewitalizowanym.

otwarcie Gneratora Nauki w Jaśle
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.