Pacjenci Szpitala Specjalistycznego w Jaśle będą mogli korzystać z nowoczesnego tomografu komputerowego.
W poniedziałek (24 października) w zmodernizowanej Pracowni Tomografii Komputerowej, uruchomiono nowoczesny tomograf komputerowy, który zapewni szybsze i bezpieczniejsze diagnozowanie pacjentów, w tym chorych na Covid-19.

Inwestycja polegająca na zakupie urządzenia wraz z adaptacją pomieszczeń pracowni, w której wykonywane są badania, była możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, po uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewody Podkarpackiego. Wartość całego zadania wynosi 2 mln 390 tys. zł, przy dofinansowaniu 1 mln 700 tys. zł.

Tomograf ten umożliwia uzyskanie min. 64 submilimetrowych warstw badanego obszaru w czasie jednego pełnego obrotu układu lampa-detektor.

Nowe urządzenie pozwala na wykonanie badania m.in. klatki piersiowej, kręgosłupa, jamy brzusznej i miednicy, naczyń domózgowych, wewnątrzczaszkowych, naczyń obwodowych, czy akwizycję submilimetrową niewielkich struktur anatomicznych.

szpital Jasło tomograf

Zastosowana tu najnowsza technologia gwarantuje wysoką jakość wraz z mniejszą inwazyjnością badania. Pozwala bowiem na obniżenie dawki promieniowania i ilości stosowanych jodowych środków kontrastowych, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo pacjentów. Nowy aparat pozwala na skuteczniejszą niż do tej pory diagnostykę i efektywniejsze leczenie chorych.

W uroczystym otwarciu zmodernizowanej Pracowni Tomografii Komputerowej udział wzięli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Robert Snoch, Przewodniczący Komisji Społecznej Rady Powiatu w Jaśle Stanisław Święch, Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop, Zastępca Dyrektora - Zbigniew Betlej.

Nie tylko tomograf ze środków z funduszu antycovidowego
Poza dofinansowaniem na zakup nowoczesnego tomografu szpital otrzymał środki z funduszu antycovidowego, w wysokości około miliona złotych, na zakup dodatkowego wyposażenia. Dzięki nim zakupiono m.in. respirator dla Oddziału Neonatologicznego, aparat ultrasonograficzny i centralę monitorującą wraz z monitorami funkcji życiowych dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, aparat USG dla Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, a także urządzenie do dekontaminacji pomieszczeń. Dokończono również rozbudowę instalacji tlenów medycznych.

Dzięki wsparciu z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 szpital w 2022 r. zakupił sprzęt i aparaturę medyczną za kwotę 3 mln 400 tys. zł, w tym dofinansowanie z Funduszu wyniosło 2 mln 615 tys. zł.
- Podziękowania za pozyskanie tych środków należą się przede wszystkim Wojewodzie Podkarpackiej Ewie Leniart i Ministerstwu Zdrowia, które uruchomiło taki fundusz. Natomiast cały czas pomagają nam starosta Adam Pawluś, senator Alicja Zając i poseł Bogdan Rzońca - powiedziała Beata Trzop.

Szpital z certyfikatem "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent"
Jasielski szpital otrzymał certyfikat "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent", który potwierdza przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie jakości i bezpieczeństwa oraz możliwość zapewnienia pacjentom najbezpieczniejszej opieki.

Starosta Jasielski Adam Pawluś pogratulował dyrektor Beacie Trzop otrzymanego wyróżnienia:
- "Serdecznie gratuluję sukcesu, jakim bez wątpienia jest zdobycie certyfikatu "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent". Tym bardziej cieszy mnie fakt, że zdobyły go jedynie trzy placówki medyczne z województwa podkarpackiego i Szpital Specjalistyczny w Jaśle jest jedną z nich. (…) Jestem głęboko przekonany, że sukces w rankingu stanowi potwierdzenie wysokiego poziomu i jakości świadczeń medycznych, gwarantujących poczucie bezpieczeństwa pacjentom szpitala. Mam nadzieję, że uzyskany certyfikat jest jedynie etapem w drodze do dalszego rozwoju i podnoszenia jakości oferowanych usług".

Poświęcono nowo wyremontowany Oddział Pediatrii
We wrześniu zakończono gruntowną przebudowę oddziału, który wyposażono w nowe urządzenia. Wartość prac wyniosła 3,4 mln zł, przy dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 w kwocie 1,8 mln zł, z budżetu Powiatu Jasielskiego w wysokości 1,2 mln zł oraz wkładzie własnym szpitala - 477 tys. zł.

poświęcenie oddziału

Ksiądz Piotr Kura, kapelan w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, poświęcił oddział i wręczył personelowi ikonę przedstawiającą bł. Hannę Chrzanowską - polską pielęgniarkę, działaczkę charytatywną, zasłużoną dla polskiej nauki i kultury oraz pielęgniarstwa polskiego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.