Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła został ponownie otwarty dla zwiedzających. W związku z epidemią wprowadzone zostały specjalne zasady dla zwiedzających. Otwarty jest również wstęp na wieżę widokową. Zwiedzać można tylko indywidualnie. W tym samym czasie w skansenie może przebywać tylko 50 osób.
Skansen otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 16.00 (zwiedzanie do godziny 18.00). Turystom udostępniona została sala wystawowa, park archeologiczny, sektor hodowlany oraz grodzisko. Projekcja filmu "Karpacka Troja" zostaje zawieszona do odwołania. Obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 50 osób przebywających w tym samym czasie w skansenie. Na sali wystawowej może przebywać do 8 osób, a w sektorze hodowlanym - do 10 osób jednocześnie.

Do Karpackiej Troi nie mają wstępu osoby podlegające kwarantannie lub chore. Przy wejściu do skansenu każdemu mierzona jest temperatura. Obowiązuje również dezynfekcja rąk. Bilety można kupić jedynie w sklepiku z pamiątkami, który znajduje się w pawilonie głównym. Przy kasie może przebywać tylko jedna osoba.Ze względów na pandemię, wychodząc na grodzisko, zaleca się nie dotykać poręczy. Platformę widokową można zwiedzać tylko w rękawiczkach. Wszyscy musza mieć zakryte usta i nos maseczką ochronną oraz posiadać rękawiczki. Obowiązuje zachowanie dwumetrowej odległości od innych zwiedzających oraz osób z obsługi, a także zachowanie ścisłych zasad sanitarnych.

kozy w karpackiej troi
W skansenie hodowane są m. in. kozy. Fot. Bogdan Hućko

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła, położony jest nad doliną rzeki Ropy. Miejsce, w którym powstał należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych, zwłaszcza tych prowadzonych od 1991 r przez Jana Gancarskiego, odkryto tu ponad 160 tys. zabytków (naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, brązu i żelaza). W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu, ponad 4 tysiące lat temu. To także tu odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e.

Po ponad dwóch tysiącach lat od upadku Karpackiej Troi teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli oni wielki gród o powierzchni 3 hektarów, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, które jeszcze dzisiaj w niektórych partiach sięgają 10 m wysokości. To właśnie owo stanowisko nazywane jest "Wałami Królewskimi". Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e. Słowianie pozostawili po sobie kilkadziesiąt tysięcy zabytków, w tym wspaniały skarb srebrny, w skład którego wchodziło okucie pochwy miecza - arcydzieło rzemiosła wczesnośredniowiecznego.

Karpacka Troja jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego dyrektor Jan Gancarski był pomysłodawcą budowy skansenu w Trzcinicy. Cały kompleks składa się z grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. W parku archeologicznym zrekonstruowano wioskę otomańską z początków epoki brązu oraz słowiańską z wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, funkcjonalną salą konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci, przytulną "Salką Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym, w którym serwowane są potrawy przygotowane w oparciu o sztukę kulinarną naszych przodków.