Prof. Karol Myśliwiec dołączył do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. Odznaczenie numer 1660 przyznane przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu odebrał dziś w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle.
Profesor dr hab. Karol Myśliwiec to urodzony we wsi Gądki (obecnie część Jasła) wybitny archeolog i egiptolog, wykładowca akademicki, Honorowy Obywatel Miasta Jasła, odkrywca najstarszej faraońskiej nekropoli w Sakkarze.

Prof. Karol Myśliwiec wśród dzieci

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu na wniosek uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle przyznała prof. Myśliwcowi Order Uśmiechu.

Uczniowie SP w Jaśle

Pomysł na uhonorowanie profesora zrodził się w głowach uczniów wtedy klasy IIId z wychowawczynią Elżbietą Konopką, uczestniczących w roku szkolnym 2018/2019 w projekcie "Znany i szanowany. Jak w pamięci najmłodszych jaślan zapisać wybitną postać Honorowego Obywatela Miasta Jasła".

Prof. Karol Myśliwiec pije sok z cytryny

Uroczysta gala, podczas której wręczono prof. Karolowi Myśliwcowi Order Uśmiechu odbyła się dziś (03.11) w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle. Order wręczył Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w latach 2008-2018.

Okolicznościową laudację wygłosiła prof. dr hab. Teodozja Rzeuska, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Prof. Karol Myśliwiec z tortem

Zgodnie z ceremoniałem, po przypięciu orderu profesor Myśliwiec został pasowany czerwoną różą i poddany rytuałowi, polegającemu na wypiciu z uśmiechem soku ze świeżo wyciśniętych cytryn.

Uczestnicy uroczystości wręczenia Orderu Uśmiechu

Dziękując za odznaczenie, profesor Myśliwiec wspominał swoje dzieciństwo - trudny okres powojenny w zniszczonym Jaśle, rodzinę, nauczycieli.

- Miałem wspaniałą rodzinę, kochających się rodziców. Ojciec pozwalał mi na wszelkie fanaberie, a nawet poniekąd je inspirował. Dwie starsze siostry, które bardzo mi w tym pomagały. Nad tym wszystkim królowała mama, która pilnowała porządku. Ilekroć ja się podniecałem i mówiłem 'ja to muszę', mama spokojnie odpowiadała 'ty nic nie musisz'. I to mi pozostało do dzisiejszego dnia - wspominała profesor.

Datę gali wybrano nieprzypadkowo, bowiem 3 listopada nowy Kawaler Orderu Uśmiechu obchodzi swoje 79 urodziny. Z tej okazji przygotowano okazały tort i odśpiewano gromkie "sto lat".

Prof. Karol Myśliwiec na zdjęciu z dziećmi

Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane od 1968 roku za działania przynoszące dzieciom radość. W 1979 r. ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.