Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim wzbogacił się o dziewięć fabrycznie nowych autobusów. Pieniądze na ich zakup trafiły z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych.
7 listopada odbył się w Jaśle oficjalny odbiór i poświęcenie nowych autobusów dla Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego w Powiecie Jasielskim.

- Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 6,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład to ponad 5,6 mln zł. Dzięki wsparciu udało się zakupić dziewięć fabrycznie nowych autobusów w wersji międzymiastowej z napędem niskoemisyjnym spalinowym spełniającym normę EURO-VI - powiedział starosta jasielski Adam Pawluś.

Przekazanie autobusów

Na drogi powiatu jasielskiego trafi dwa autobusy o długości 8 m, cztery autobusy o długości 10-11 m oraz trzy o długości 7 m.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister infrastruktury Rafał Weber podziękował staroście jasielskiemu i gminom powiatu za zorganizowanie transportu zbiorowego, który zapewnia między innymi młodym ludziom dojazd do szkół.

- Nie każdy samorząd w Polsce wykazuje się taką troską i odpowiedzialnością. Rząd Prawa i Sprawiedliwości stworzył narzędzie w postaci Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Umożliwia to samorządom organizacje transportu zbiorowego - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

przekazanie kluczyków

Kluczyki do autobusów odebrał prezes PGZK w Jaśle Arkadiusz Pawlos. W spotkaniu wzięli udział również między innymi europoseł Bogdan Rzońca, senator Alicja Zając, II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr oraz lokalni samorządowcy.

Warto przypomnieć, że w 2017 r. PGZK przejął od PKS-u 48 autobusów (w tym 40 jeżdżących i 6 na części) oraz 86 pracowników (obecnie jest ich 92). Związek na chwile obecną dysponuje 92 autobusami w stanie jeżdżącym.

- Pięć lat temu mieliśmy poważny dylemat, czy przejąć PKS ze zdezelowanymi autobusami. Było to duże ryzyko i duże wyzwanie. Jednak udało nam się wspólnie z gminami powiatu jasielskiego stworzyć Związek, który przejął przewozy pasażerskie. Dzisiaj funkcjonuje znakomicie, również dlatego, że korzystamy z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych - dodał starosta Adam Pawluś.

młodzież szkolna

Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim ze środków tego funduszu korzysta od 2019 r., kiedy z tego źródła pozyskał dofinansowanie w kwocie 478,4 tys. zł. W roku ubiegłym było to już ponad 7,4 mln zł, a roku bieżącym prawie 13 mln zł. Na 2023 rok został złożony wniosek na ponad 13,5 mln zł.

Pieniądze te pozwoliły skomunikować komunikacją autobusową na cały teren powiatu jasielskiego. Obecnie przez wszystkie miejscowości powiatu przebiegają linie komunikacyjne świadczące usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

kierowcy autobusów z Jasła

We wrześniu br. Związek sprzedał 3 195 biletów miesięcznych, w tym 2 961 szkolnych i 234 pracownicze. Dziennie wykonywane są 632 kursy, a szacunkowa dzienna liczba pasażerów na biletach jednorazowych to 3 612.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.