W Warzycach, podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, poświęcono odnowiony kopiec warzycki upamiętniający ofiary wojen.
W tym roku w gminie Jasło uroczystości 104. rocznicy odzyskania niepodległości zostały zorganizowane 9 listopada w Warzycach. Ich głównym punktem było poświęcenie odnowionego kopca upamiętniającego ofiary I wojny światowej 1914-1918 oraz wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Całkowity koszt remontu wyniósł 75 tys. zł, a 60 tysięcy udało się pozyskać ze środków "Funduszu Promocji Kultury". Kopiec poświęcił proboszcz parafii Warzyce ks. Daniel Kosiba.

Wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś podkreślił, że spotykamy się przy kopcu warzyckim w 104. rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wojciech Piękoś

- Kopiec usypany w 1936 roku upamiętnia wydarzenia z czasów I wojny światowej i zaraz po jej zakończeniu. Miejsce to było zawsze w naszej zbiorowej pamięci jako nierozerwalnie związane z odzyskaniem niepodległości. Jest również naszą zbiorową odpowiedzialnością za to, jak pojmujemy niepodległość, jak traktujemy naszą Polskę. Dbałość o to miejsce jest widocznym znakiem, że Polska jest w naszych sercach - mówił wójt Wojciech Piękoś.

Historię kopca przedstawił Stanisław Urban, autor książki o Warzycach. Zwrócił uwagę, że ten kopiec nie ma swojego odpowiednika w skali gminy czy powiatu jest jednym z nielicznych tego typu obiektów w skali województwa podkarpackiego. Został usypany przed 86 laty, pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był mieszkaniec Warzyc Wincenty Pawlik, a inicjatywę podjęła miejscowa straż pożarna.

Stanisław Urban

- Prace prowadzono głównie z udziałem straży pożarnej oraz rodzin poległych 38 mieszkańców Warzyc. Wspomagali też inni mieszkańcy naszej miejscowości. Prowadzona była zbiórka darowizn nie tylko wśród mieszkańców Warzyc, ale i rodaków, którzy wyemigrowali do USA. W uroczystym nabożeństwie sprawowanym przez ówczesnego proboszcza ks. Józefa Sołtysika uczestniczyli strażacy z okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście. Po mszy pochód prowadzony przez orkiestrę przeszedł w kierunku kopca, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę z nazwiskami 38 mężczyzn z Warzyc, którzy zostali siłą wcieleni do zaborczej armii austriackiej - opowiadał Stanisław Urban.

Dodał, że zachowała się z tamtych czasów księga pamiątkowa z wpisami 44 osób.

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warzycach

Apel z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości poprowadziła drużynowa 15. Drużyny Harcerskiej "Płomienie" z Szebni przewodnik Anna Śliwa. Przed kopcem złożone zostały wiązanki kwiatów.

Składanie kwiatów pod kopcem w Warzycach

W drugiej części odbyło się spotkanie okolicznościowe w Szkole Podstawowej w Warzycach połączone ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Inscenizację przygotowały nauczycielki Wanda Stawarz i Teresa Świszcz a oprawę muzyczną Wioletta Zygmunt. Wzięli w niej udział uczniowie szkoły oraz laureaci Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej.

Uczniowie szkoły w Warzycach

Uroczystość, w której wzięli udział między innymi senator Alicja Zając, posłanka Maria Kurowska, doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego Grzegorz Nieradka, starosta jasielski Adam Pawluś, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, przewodniczący Rady Gminy Jasło Józef Dziedzic wraz z radnymi, uświetniła orkiestra dęta pod batutą Jana Zygmunta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle, chór Laurenti z Warzyc, poczty sztandarowe OSP z gminy Jasło, Szkoły Podstawowej w Warzycach, harcerze z 15. Drużyny Harcerskiej "Płomienie" z Szebni, zuchy z gromady zuchowej "Jagódki" z Warzyc. Dowódcą uroczystości był druh Jerzy Poszelężny.

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warzycach 2022

Obchody w Warzycach zostały zorganizowane przez Gminę Jasło, Radę Sołecką wsi Warzyce, Ochotniczą Straż Pożarną w Warzycach, Koło Gospodyń Wiejskich w Warzycach oraz Szkołę Podstawową w Warzycach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.