Odbył się XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz połączony z Przeglądem Pieśni Patriotycznych.
W środę (9 listopada) odbył się XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz połączony z Przeglądem Pieśni Patriotycznych.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z Powiatu Jasielskiego, szkół podstawowych z Brzostku i Brzysk oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle wraz z opiekunami i dyrektorami. Uczestnicy rajdu pokonali szlak z Ujazdu spod Krzyża Milenijnego w Ujeździe na zwieńczony krzyżem szczyt Góry Liwocz. Na czele pochodu dumnie kroczyli strzelcy ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego działającego przy LO w Kołaczycach. Pogoda, w przeciwieństwie do zeszłego roku, dopisała uczestnikom marszu.

Po dotarciu na miejsce, gości i uczestników Rajdu powitał Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach Antoni Salacha. Słowa powitania skierował w stronę przedstawicieli władz samorządowych na czele ze Starostą Jasielskim Adamem Pawlusiem. W uroczystościach udział wzięli także: Naczelnik Wydziału Edukacji, Andrzej Papciak, Zastępca Naczelnika, Monika Gustek oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Promocji, Andrzej Konopka oraz Wójt Gminy Brzyska, Rafał Papciak i ks. Gerard Stanula - kustosz Sanktuarium na Górze Liwocz.

marsz na Górę Liwocz

Obchody rozpoczęły się od wspólnej Eucharystii w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie w Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju. Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Złotek - katecheta z LO Kołaczyce, a kazanie wygłosił ks. Gerard Stanula. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na posiłek kiełbaskę z grilla i herbatę serwowaną przez uczniów ZSUiS w Jaśle.

Dalszą część uroczystości stanowił Przegląd Pieśni Patriotycznych poprowadzony przez Justynę Maniak z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Uczestnicy uroczystości wysłuchali pieśni i piosenek patriotycznych, które często towarzyszyły walczącym, niosąc nadzieję i otuchę, ukazując radości i smutki żołnierskiego losu. W przeglądzie udział wzięli przedstawiciele szkół biorących udział w obchodach.

Punktem kulminacyjnym uroczystości był Apel Poległych, w którym oddano hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zgięli w walce o wolność naszej Ojczyzny. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, przed tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy AK została wystawiona warta honorowa, a apel odczytała strzelec Gabriela Merkwa z Jednostki Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach. Następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenia znicza pamięci przez delegację na czele ze Starostą Jasielskim.

Zabierając głos Starosta Jasielski Adam Pawluś przypomniał trudną drogę Polaków do niepodległości, podkreślił potrzebę kultywowania, szczególnie przez młode pokolenie pamięci o poświęceniu i ofierze naszych przodków. Zachęcał też wszystkich do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W obliczu zagrożeń związanych z wojną na Ukrainie Starosta prosił uczestników Rajdu o jedność dla dobra ojczyzny i przyszłych pokoleń oraz szczególnie podziękował "Strzelcowi" za zaangażowanie w promowanie postawy patriotycznej.

Na zakończenie swojego wystąpienia Starosta podziękował Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach za zorganizowanie imprezy turystyczno-patriotycznej oraz młodzieży za uczestnictwo w tym patriotycznym przedsięwzięciu. Drogę powrotną strzelcy umilili uczestnikom, śpiewając w marszowym rytmie żołnierskie przyśpiewki.

Organizatorami wydarzenia, które wpisuje się w powiatowe obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, byli: Powiat Jasielski, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.