Poprzez aplikację "mObywatel" można w łatwy i szybki sposób zgłaszać naruszenie przepisów o ochronie środowiska, np. palenie śmieciami czy nielegalne składowanie odpadów.
W porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów formularz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska "Zgłoś interwencję" został dołączony do aplikacji mobilnej "mObywatel".

- Poprzez rozszerzenie funkcjonalności o wiele łatwiejsze będzie przesyłanie zgłoszeń za pomocą telefonu komórkowego, a także w sytuacji, gdy np. zauważymy porzucone odpady w lesie i nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnych danych adresowych - poinformował 10 listopada wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

W aplikacji "mObywatel" należy wejść do sekcji "Dodaj dokument", odszukać "Naruszenia środowiskowe" i poinformować o zdarzeniu, które może mieć niekorzystny wpływ na środowisko.

Można zgłosić:
- porzucenie/ nielegalne zdeponowanie/ składowanie/ zakopywanie odpadów
- nielegalne przetwarzanie/ odzysk/ unieszkodliwianie/ zakopywanie odpadów
- nielegalny transport odpadów
- nielegalne przywiezienie z zagranicy odpadów
- zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancjami
- inne

Po zrobieniu zdjęcia należy wskazać lokalizację i wysłać. Osoba zgłaszająca może podać swoje dane lub zrobić to anonimowo.

Nowa funkcjonalność w aplikacji mObywatel ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Przez tych drugich uważana jest de facto za narzędzie do składania elektronicznych donosów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.