W dożynkach diecezjalnych w Parku Papieskim w Rzeszowie z udziałem 49 delegacji z dożynkowymi wieńcami, powiat jasielski był reprezentowany przez Parafię Świętego Wawrzyńca w Warzycach.
Dożynki diecezjalne odbyły się 30 sierpnia w Parku Papieskim w Rzeszowie. Powiat jasielski był reprezentowany przez Parafię Świętego Wawrzyńca w Warzycach. W skład delegacji na czele z Kołem Gospodyń Wiejskich z Warzyc, weszli wicestarosta jasielskim Stanisław Pankiewicz, przewodnicząca KGW Warzyce Magdalena Urban, Krzysztof Urban oraz sołtys Warzyc Edward Owsiak. Wieniec dożynkowy został wykonany przez KGW Warzyce.


Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z dekanatu Sokołów Małopolski. - Radość jest naszą odpowiedzą na dobro, które nas spotyka. Radość jest naszą wdzięcznością. Jesteśmy radośni, bo Pan nam dał plony, bo nie będziemy głodni, będziemy mieli chleb, aby wzmacniać siły fizyczne, a przez chleb eucharystyczny - siły duchowe – mówił podczas dożynek profesor Kazimierz Ożóg.

Na scenie wystąpił zespół „Młody Duch i Przyjaciele” kierowany przez Dariusza Kosaka.

Przed rozpoczęciem mszy świętej, diecezjalny duszpasterz rolników ks. Jerzy Uchman, przywitał przybyłych do Rzeszowa rolników, pszczelarzy, ogrodników i sadowników, a także obecnych parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.

Mszy św. przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczył także ks. bp Kazimierz Górny. Na początku homilii bp Białogłowski odniósł się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki do Rzeszowa w 1991 r.: „Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy. Nie bądź chrześcijaninem byle jakim”. - Jakże te słowa nabierają szczególnego znaczenia dzisiaj, kiedy mamy tak bardzo wielu katolików ale często traktują swoją wiarę jak pobyt w supermarkecie. W sklepie wybierają to co im się podoba i przenoszą to, niestety, na rzeczywistość wiary – powiedział hierarcha. - Nie myśl o sukcesach ale rozdawaj swoje życie Bogu i ludziom, żebyś nie stracił duszy - podkreślił w homilii hierarcha.
Kaznodzieja nawiązał również do przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. - Z trudem powstała zarówno robotnicza jak i rolnicza Solidarność. Czy pamiętamy o dziedzictwie tamtego zrywu, o ideałach tamtych dni? Wtedy na sztandary wróciło hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dzisiaj znowu się niektórym nie podoba. (…) Drodzy rolnicy, dajcie świadectwo przywiązania do tych wartości – zaapelował biskup.

W procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby i owoce. Dary te zostały przekazane Rzeszowskiemu Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta.

Na zakończenie liturgii ks. bp Edward Białogłowski pobłogosławił przyniesione plony ziemi oraz ziarno na zasiew.
Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, przedstawiane przez ks. Jana Szczupaka, wikariusza biskupiego ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce.