Władze samorządowe Gminy Skołyszyn, 1 września, w symboliczny sposób upamiętniły 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddając hołd bohaterom i ofiarom.
W związku z przypadającą 1 września 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej, wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz wraz z zastępcą Pawłem Gutkowskim oraz sekretarz gminy Izabelą Jankowską - Zawadą złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów oraz zapalili znicz pamięci przed pomnikiem Bohaterów II wojny światowej i Ofiar terroru faszyzmu hitlerowskiego i stalinizmu. Uroczystość miała charakter symboliczny.

Pomnik poświęcony Bohaterom II wojny światowej i Ofiarom terroru faszyzmu hitlerowskiego i stalinizmu został odsłonięty 10 listopada 1984 r. z inicjatywy Gminnego Obywatelskiego Komitetu Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa w Skołyszynie. Jego projektantami byli Zenon Szura i Edward Wojtuń. Ma kształt obelisku, z orłem w koronie na szczycie. W otoczeniu znajdują się trzy maszty flagowe.

Po zmianach ustrojowych, w 1993 r. zmieniono treść tablicy inskrypcyjnej. Brzmi teraz następująco: „W hołdzie bohaterom II wojny światowej i ofiarom terroru hitlerowskiego faszyzmu i stalinizmu. Skołyszyn 1993 r. Społeczeństwo Gminy”. Do 2019 r. stał przy skrzyżowaniu drogi krajowej i powiatowej w kierunku stacji kolejowej w Skołyszynie. Obecnie, po zabiegach restauracyjnych zlokalizowany jest w skołyszyńskim parku podworskim, nieopodal Ośrodka Zdrowia.