Kołaczyccy strzelcy w hołdzie Marszałkowi. Obchody 155. Rocznicy Urodzin Józefa Piłsudskiego na Litwie.
155 lat temu, 5 grudnia, w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Człowiek, który zmienił bieg historii Polski - Józef Piłsudski, Ojciec naszej Niepodległości. Uroczystości rocznicowe, zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zgromadziły w Wilnie i Zułowie przedstawicieli pięciu pokoleń Polaków, którzy chcą wypełniać Jego Testament. Dzięki współpracy z Jednostką Strzelecką 2051 im. mjra Władysława Rudolfa Wilka z Sędziszowa Małopolskiego, w uroczystościach na Litwie wzięła również udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, zrzeszona w "Strzelcu", wraz z dyrektorem Antonim Salachą i ks. Grzegorzem Złotkiem, reprezentując tym samym nie tylko swoją szkołę, ale także cały Powiat Jasielski.

Delegacja strzelców i orląt wyjechała autokarem z Sędziszowa Małopolskiego w piątek 2 grudnia. Podróż do Wilna 83 -osobowej grupy zajęła cały dzień. Tego dnia udało się przed północą jedynie zjeść późną obiadokolację i zakwaterować w hotelu. Dopiero kolejne dni miały przynieść wiele wrażeń.

Strzelcy z Kołaczyc na Litwie

W sobotę przed południem uczestnicy wyjazdu udali się na Rossę, aby przygotować cmentarz do niedzielnych uroczystości. Praca polegała na oczyszczeniu nagrobków ze śniegu oraz zawiązaniu nowych biało-czerwonych wstążek. Po południu był czas na zwiedzanie Wilna, które rozpoczęło się od perły europejskiego baroku, kościoła śś. Apostołów Piotra i Pawła. Kolejnym punktem był cmentarz wojskowy na Antokolu, gdzie pochowani zostali, m.in. uczestnicy walk z bolszewikami w latach 1919-1921, ale także żołnierze Napoleona czy Litwini zamordowani przez radzieckich żołnierzy podczas zbrojnej interwencji w roku 1991. Następnymi odwiedzonymi miejscami były: wileńska katedra, gdzie spoczywa kilku królów z dynastii Jagiellonów z bł. królewiczem Kazimierzem, Patronem Litwy, jak również miejsca związane z Narodowymi Wieszczami: A. Mickiewiczem i J. Słowackim - osławiony klasztor bazylianów oraz kamienice, w których mieszkali. Zwieńczeniem zwiedzania było nawiedzenie Kaplicy Matki Boskiej w Ostrej Bramie, gdzie znajduje się słynny Obraz, tak bliski, zarówno Józefowi Piłsudskiemu, który przecież w Wilnie się kształcił, jak i wielu Polakom poprzez słowa Mickiewiczowskiej "Inwokacji".

W niedzielę po śniadaniu delegacja udała się po raz kolejny na cmentarz wojskowy na Antokolu, by poprzez złożoną wiązankę kwiatów i znicz oddać hołd żołnierzom - ofiarom walk o niepodległość Polski. Za wszystkich poległych zmówiono także krótką modlitwę.

Dwudniowe Obchody 155. Rocznicy Urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się na Rossie. Rozpoczęło je odegranie hymnów państwowych Polski i Litwy przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, po których głos zabrali: szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk; Marszałek Senior - Antoni Macierewicz, który odczytał list przesłany przez Marszałek Sejmu RP, Elżbietę Witek; szef Gabinetu Ministra Obrony Narodowej, który odczytał list od wicepremiera Mariusza Błaszczaka oraz Ambasador RP w Republice Litewskiej, Urszula Doroszewska. W tym niezwykle ważnym dla historii naszego narodu miejscu Minister Kasprzyk uhonorował także osoby zasłużone Medalami "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945", "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria".

Po wspólnej modlitwie wielowyznaniowej i odczytaniu Apelu Pamięci uczestnicy uroczystości, m. in. weterani walk o niepodległość i działacze opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele polskiego Parlamentu, jak również delegacje strzelców z Sędziszowa Małopolskiego i Kołaczyc, złożyli kwiaty przed Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie pochowana jest Maria z Billewiczów - matka Józefa Piłsudskiego oraz złożone serce Marszałka.

strzelcy z Kołaczyc na Litwie

Wieczorem w kościele p.w. św. Teresy w Wilnie, przylegającym do Ostrej Bramy, gdzie przed 86 laty spoczywało serce Józefa Piłsudskiego i trumna ze szczątkami jego matki została odprawiona Msza święta. Nabożeństwu w intencji Marszałka Piłsudskiego, jego Rodziców oraz Polski, przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz. Podczas Mszy Ordynariusz Polowy poświęcił Odznakę 1. Brygady Legionów Polskich o numerze 1000, która została następnie ofiarowana przez uczestników Marszu szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej jako dziękczynne wotum za Niepodległość.

Poniedziałkowe obchody rozpoczęły prace porządkowe w Zułowie, przeprowadzone przez młodzież zrzeszoną w "Strzelcu". W miejscu gdzie stał dworek Piłsudskich, przy dębie posadzonym przez prezydenta Ignacego Mościckiego i wdowę po marszałku odbyły się główne uroczystości. Po przemówieniach, Apelu Pamięci i złożeniu kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci Marszałka uczestnicy uroczystości zapalili znicze przed dębami w Alei Pamięci Narodowej, które upamiętniają bohaterów powstań narodowych, ofiary wojen oraz słynnych synów i córki Narodu Polskiego. Po części oficjalnej Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie zaprosił wszystkich zebranych na żołnierski piknik.

Po kilku dniach wrażeń, we wtorek nad ranem uczestnicy wyjazdu powrócili do domów. Była to wspaniała lekcja historii Polski. Młodzież strzelecka z Kołaczyc dumnie reprezentowała podczas uroczystości zarówno Kołaczyckie Liceum, Powiat Jasielski, jak i całą naszą Ojczyznę. Wyjazd był możliwy dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in. wsparciu finansowemu młodzieży przez Starostowo Powiatowe w Jaśle, Fundację "Serce" z Kolbuszowej oraz prywatną osobę z Kołaczyc. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd, bo już dostaliśmy zaproszenie na uroczystości rocznicowe na Monte Cassino.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.