Od 1 stycznia 2023 roku, Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie zmienia nazwę. Teraz będzie to Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie. To swoisty awans dla uczelni, który znacząco podniesie jej prestiż i rangę, co z kolei sprawi, że nauką w tym miejscu zainteresowanych będzie znacznie więcej osób niż dotychczas.

Nie tylko zmiana nazwy


Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie wraz z początkiem nowego roku zmieni nie tylko swoją nazwę. Będzie jeszcze jedna dość istotna zmiana, ponieważ od 1 stycznia 2023 roku uczelnia zyska możliwość samodzielnego kształcenia studentów, przygotowując ich do zawodu nauczyciela.

Do tej pory uczelnia mogła kształcić nauczycieli na kierunkach pedagogicznych (wychowanie fizyczne, filologia angielska, edukacja wczesnoszkolna) wyłącznie przy współpracy z innymi uczelniami akademickimi pod warunkiem, że te posiadały do tego stosowne uprawnienia.

Dzięki temu, że uczelnia w Krośnie spełniła wszystkie wymogi wprowadzonej w zeszłym roku nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, wraz z udzieloną przez Ministra Edukacji i Nauki zgodą od 1 stycznia będzie nosiła nową nazwę.

Nie jest to pierwsza zmiana nazwy tej uczelni. Placówka funkcjonuje od października 1999 roku. Początkowo była to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, aż do maja 2020 roku, kiedy to została zmieniona na Karpacką Państwową Uczelnię. Dlaczego po tylu latach nazwa została zmieniona? Według pomysłodawców tego posunięcia miało to na celu przede wszystkim zaakcentowanie silnego powiązania uczelni z regionem. Po niespełna 3 latach od ostatniej zmiany uczelnia z Krosna znowu zyska nowy tytuł. Od 1 stycznia 2023 roku będzie to Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.

Obecnie PANS w Krośnie edukuje około 2100 studentów, na 10 kierunkach licencjackich, 8 inżynierskich oraz 5 magisterskich. Zmiana nazwy spowoduje zwiększenie prestiżu uczelni, która przez potencjalnych studentów zostanie uznana za bardziej interesującą i wartościową.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.