Fundusz Hipoteczny DOM przedstawił wyniki badania opinii wśród seniorów. Co jest największym obciążeniem finansowym osób starszych?
Telefoniczna ankieta została przeprowadzona przez Fundusz Hipoteczny DOM wśród 1113 seniorów (949 osób było w przedziale wiekowym 65 - 75 lat, a 173 osoby miały powyżej 75 lat). Ankiety telefoniczne przeprowadzano od września do grudnia 2022 roku.

Z badania opinii wynika, że w ostatnich miesiącach pogorszyła się sytuacja finansowa 57 proc. emerytów. Mimo to 42 proc. ankietowanych wciąż pomaga swoim dzieciom i wnukom, także finansowo.

34 proc. osób starszych przeznacza najwięcej pieniędzy na opłacanie bieżących rachunków, mediów oraz innych opłat związanych z mieszkaniem. Co czwarty senior najwięcej gotówki wydaje na jedzenie, a 22 proc. na leki. Wydatki związane z opieką medyczną, paliwem, czy przysłowiowymi przyjemnościami zebrały po 4-5 proc. każda.

Z wyników ankiety wynika też, że największym obciążeniem domowym emerytów, z którym nie mogą sobie poradzić, jest przede wszystkim utrzymanie starych, niezmodernizowanych i przede wszystkim trudnych do ogrzania domów. Z tym problemem boryka się aż 47 procent ankietowanych. Domowy budżet osób starszych w znacznym stopniu obciąża też opieka medyczna oraz wydatki związane z kupowaniem leków (20 proc.), podstawowych produktów oraz jedzenia (17 proc.).

Posłanka Joanna Frydrych zaprosiła seniorów
Zapytano również emerytów, jaka kwota miesięcznie stanowiłaby dla nich dodatkowe wsparcie finansowe i pomogłaby im zyskać świadomość, że panują nad swoimi finansami i czują się w tym obszarze bezpiecznie. Odpowiedzi pokazują, że seniorzy nie potrzebują zbyt wiele.

- 34 proc. chciałaby, żeby ich emerytura była wyższa o 1000 zł. Co czwarty potrzebowałby co miesiąc pieniędzy w przedziale 1000-3000 zł, a co dziesiąty (ok. 14 proc.) chciałoby, żeby ich budżet zasilała co miesiąc kwota 3000 zł. Sumując te grupy wychodzi, że dodatkowe 3000 zł miesięcznie rozwiązałoby problemy 73 procent emerytów biorących udział w badaniu. Co ciekawe, żaden z ponad tysiąca respondentów nie wskazał, że dla własnego bezpieczeństwa finansowego potrzebuje regularnie więcej niż 3000 złotych. Dość duża liczba emerytów, bo 16 proc. stwierdziła, że wystarczyłoby im dodatkowe 500 zł co miesiąc - powiedział Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Seniorka z Krosna straciła oszczędności życia
Co piąty ankietowany nie miał zdania na ten temat lub wstrzymał się od odpowiedzi. Tylko 1 proc. emerytów, podczas odpowiedzi na to pytanie, oznajmiło, że ma dobrą i zadowalającą emeryturę.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter
rrrrrr

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.