Czy powrócą pociągi na trasie Jasło - Stróże? W tej sprawie odbyło się spotkanie samorządowców.
W dniu 16 stycznia o godz. 11.00 wyruszył pociąg osobowy należący do spółki SKPL Cargo z Jasła do Gorlic.

Od 15 lat na linii kolejowej 108 od miejscowości Stróże do Jasła nie jeżdżą żadne lokalne pociągi z wyjątkiem "Hubala", który kursuje tylko w piątki i niedziele oraz "Wojaka Szwejka" kursującego w piątki. Do tej pory odpowiedzialni za przewozy regionalne oświadczali, że nie mają taboru do realizacji takich połączeń na tej linii. Okazuje się jednak, że jest chętny przewoźnik i tabor. Co więcej są także parkingi w pobliżu przystanków kolejowych, które umożliwiają dojazd w systemie Park&Ride (zaparkuj i jedź).

Pociągiem do Gorlic podróżował Adam Pawluś - Starosta Jasielski, Ryszard Pabian - Burmistrz Miasta Jasła, Wojciech Zając - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Bogusław Kręcisz - Wójt Gminy Skołyszyn oraz propagator kolei Adam Filar. Na stacji w Bieczu dosiadł się Mirosław Wędrychowicz - Burmistrz Miasta Biecza. Samorządowcy w trakcie drogi mieli okazję dokładnie zapoznać się z nowym składem, który zaprezentował im dyrektor przewozów pasażerskich spółki SKPL Tomasz Przepióra.

spotkanie w gorlicach

Pociąg dojechał do Gorlic gdzie w tamtejszym Starostwie Powiatowym odbyła się robocza narada dotycząca uruchomienia przewozów pasażerskich na linii kolejowej 108 pomiędzy Stróżami a Jasłem. W Stróżach pociąg mógłby być skomunikowany ze składami w kierunku Nowego Sącza i Krakowa, a w Jaśle w kierunku Rzeszowa. Samorządowcy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców dojeżdżających do szkół i pracy. Dyskutowali m.in. o możliwości dowozu pracowników do Stacji Jasło Fabryczna, z uwagi na dużą liczbę ludzi zatrudnionych w tamtej okolicy.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów powiatu jasielskiego, miasta Biecza, powiatu gorlickiego, gmin: Łużna, Moszczenica, Gorlice i Grybów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy ustalić wstępny rozkład jazdy i zwrócili się do przedstawiciela SKPL, który oświadczył, że będzie gotów uczestniczyć we wszelkich przygotowaniach umożliwiających zorganizowanie przewozów.

Po ustaleniu propozycji rozkładu jazdy i ewentualnych kosztów samorządowcy przystąpią do podjęcia rozmów z Zarządem Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego. Perspektywa reaktywacji lokalnych połączeń na linii 108 wydaje się coraz bliższa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.