Czy powrócą pociągi na trasie Jasło - Stróże? W tej sprawie odbyło się spotkanie samorządowców.
W dniu 16 stycznia o godz. 11.00 wyruszył pociąg osobowy należący do spółki SKPL Cargo z Jasła do Gorlic.

Od 15 lat na linii kolejowej 108 od miejscowości Stróże do Jasła nie jeżdżą żadne lokalne pociągi z wyjątkiem "Hubala", który kursuje tylko w piątki i niedziele oraz "Wojaka Szwejka" kursującego w piątki. Do tej pory odpowiedzialni za przewozy regionalne oświadczali, że nie mają taboru do realizacji takich połączeń na tej linii. Okazuje się jednak, że jest chętny przewoźnik i tabor. Co więcej są także parkingi w pobliżu przystanków kolejowych, które umożliwiają dojazd w systemie Park&Ride (zaparkuj i jedź).

Pociągiem do Gorlic podróżował Adam Pawluś - Starosta Jasielski, Ryszard Pabian - Burmistrz Miasta Jasła, Wojciech Zając - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Bogusław Kręcisz - Wójt Gminy Skołyszyn oraz propagator kolei Adam Filar. Na stacji w Bieczu dosiadł się Mirosław Wędrychowicz - Burmistrz Miasta Biecza. Samorządowcy w trakcie drogi mieli okazję dokładnie zapoznać się z nowym składem, który zaprezentował im dyrektor przewozów pasażerskich spółki SKPL Tomasz Przepióra.

spotkanie w gorlicach

Pociąg dojechał do Gorlic gdzie w tamtejszym Starostwie Powiatowym odbyła się robocza narada dotycząca uruchomienia przewozów pasażerskich na linii kolejowej 108 pomiędzy Stróżami a Jasłem. W Stróżach pociąg mógłby być skomunikowany ze składami w kierunku Nowego Sącza i Krakowa, a w Jaśle w kierunku Rzeszowa. Samorządowcy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców dojeżdżających do szkół i pracy. Dyskutowali m.in. o możliwości dowozu pracowników do Stacji Jasło Fabryczna, z uwagi na dużą liczbę ludzi zatrudnionych w tamtej okolicy.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów powiatu jasielskiego, miasta Biecza, powiatu gorlickiego, gmin: Łużna, Moszczenica, Gorlice i Grybów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy ustalić wstępny rozkład jazdy i zwrócili się do przedstawiciela SKPL, który oświadczył, że będzie gotów uczestniczyć we wszelkich przygotowaniach umożliwiających zorganizowanie przewozów.

Po ustaleniu propozycji rozkładu jazdy i ewentualnych kosztów samorządowcy przystąpią do podjęcia rozmów z Zarządem Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego. Perspektywa reaktywacji lokalnych połączeń na linii 108 wydaje się coraz bliższa.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.