W sali gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu odbędzie się otwarty wykład historyczny dla mieszkańców Gminy Tarnowiec oraz okolic, którego tematem będzie Powstanie Styczniowe na terenach jasielszczyzny.
Otwarty Wykład Historyczny dla mieszkańców Gminy Tarnowiec oraz okolic, którego tematem będzie Powstanie Styczniowe na terenach jasielszczyzny. Wykład poprowadzi Historyk z Muzeum Regionalnego z Jasła. Wykład odbędzie się w dniu 8 lutego 2023 roku w sali gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu początek godzina 17:00.

Ziemia jasielska nie leżała w bezpośredniej strefie działań powstańczych ale stanowiło zaplecze materiałowe i rekrutacyjne. Tu formowano wiele oddziałów i przerzucano je za kordon. Z terenu powiatu Jasielskiego rekrutowało się wielu powstańców a po zakończeniu działań zbrojnych osiedliło się wielu weteranów. Wywarli oni istotny wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny społeczeństwa. W dużej mierze to kult powstania i pamięć o jego uczestnikach przygotowały społeczeństwo do walki o niepodległość na początku XX w.

Wykład to jedno z działań projektu "Powstanie Styczniowe w wielu odsłonach - PoznajeMY Naszą Historię" w ramach Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa "Powstanie Styczniowe 1863 - 1864".

wykład w TarnowcuNikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.