W Kołaczycach uczcili XV Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.
XV Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, mieszkańcy gminy Kołaczyce uczcili w piątek (27 stycznia) przy Mogile w Krajowicach - Podzamczu. To bardzo ważne święto tym bardziej, że w tym samym dniu przypada rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz.

Honorową wartę przy mogile pełnili harcerze z 307 Kołaczyckiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej "Wilki" im. Andrzeja Małkowskiego. Podczas uroczystości, zapalono znicze, złożono wiązanki kwiatów.

Druhna Zuzanna Maziarz przypomniała historię mieszkańców pochodzenia żydowskiego z gminy Kołaczyce.

- Mogiła ludności żydowskiej upamiętniająca osoby, które w 1942 roku zostały wysiedlone ze swoich domów i przewiezione do przejściowego obozu dla Żydów, utworzonego w Kołaczycach. Po około czternastodniowym pobycie w obozie osoby te zostały przewiezione do lasu w Krajowicach i rozstrzelane. Byli to mężczyźni, kobiety i dzieci z Brzostku, Kołaczyc oraz okolicznych wsi. Mogiła ta przykryta jest kamienną płytą, na której widnieje napis:
Tu spoczywają szczątki około 260 osób z Kołaczyc, zamordowanych 12 sierpnia 1942 roku przez hitlerowskich zbirów.

W tej mogile spoczywają szczątki Żydów z Kołaczyc i Nawsia zamordowanych 12 sierpnia 1942 z rodzin: Allachów, Aronów, Berów, Bodków, Buchów, Chabków, Eilów, Kloców, Krauzów, Krautów, Mośków, Mortków, Ryfków, Szermerów, Ślamów, Usier, Waldów, Walachów, Weinbergerów, Zibberberów.

Te nazwiska udało się wychwycić z ludzkiej pamięci, innych nazwisk dzisiaj już nikt nie pamięta. Zapalenie tego dnia Światła Pamięci jest dla nas niezwykle ważnym gestem za wszystkich tych, którzy odeszli. Zawsze podkreślam, że pamięć jest ojczyzną, dlatego to bardzo ważne, że pamiętamy.


Modlitwę za zmarłych odmówił Proboszcz Parafii p.w. Świętej Anny w Kołaczycach Ks. Grzegorz Siciak.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, Radni Gminy Kołaczyce, przedstawiciel Nadleśnictwa w Kołaczycach, przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Kołaczyc.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.