W Trzcinicy w Zespole Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego otwarto wirtualną strzelnicę.
Uroczyście otwarto i poświecono wirtualną strzelnicę w Zespole Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy. To już trzecia tego typu strzelnica w powiecie jasielskim, która pozwoli młodzieży szkolnej kształtować umiejętności strzeleckie.

Na realizację zadania pn. "Utworzenie wirtualnej strzelnicy w budynku Zespołu Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy" Powiat Jasielski otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Obrony w ramach Konkursu Ofert "Strzelnica w powiecie 2022" w wysokości 80% kosztów realizacji.
Zadanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza polegała na wykonaniu robót budowlanych dotyczących przystosowania pomieszczenia dla potrzeb wirtualnej strzelnicy. Koszt wykonanych prac wyniósł 54 000,00 zł. Drugą częścią zadania była dostawa i instalacja wyposażenia wraz z uruchomieniem i przeszkoleniem użytkowników za kwotę 132 000,00 zł. Łączny koszt realizacji zadania wyniósł 186 000,00 zł.

wirtualna strzelnica w Jaśle

Dostarczony system szkolno-treningowy "Pojedynek" umożliwia jednoczesne szkolenie do czterech uczestników. Posiada system multimedialny umożliwiający animację prowadzenia szkoleń z różnych odległości, do tarcz i obiektów w wirtualnej przestrzeni oraz w różnych porach dnia przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Wirtualne strzelnica została wyposażona w cztery karabinki i cztery pistolety z funkcjami wyzwalania strzału.

Starosta jasielski Adam Pawluś zwrócił uwagę na konieczność tworzenia kolejnych wirtualnych strzelnic przy jasielskich szkołach. - Ministerstwo Edukacji przewiduje wprowadzenie przedmiotów związanych z przygotowaniem obronnym i ta młodzież, która kształci się w jasielskich szkołach (…) musi mieć warunki do ćwiczeń. Planujemy następne strzelnice. Ile ich będzie, tego jeszcze nie wiemy, ale co najmniej dwie planujemy utworzyć w samym Jaśle.

Starosta serdecznie podziękował dyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy Katarzynie Koś i całemu gronu pedagogicznemu za krzewienie w młodzieży patriotycznych postaw i miłości do wojska. -Chciałbym podziękować pani dyrektor, pedagogom i wychowawcom Zespołu Szkół w Trzcinicy za to, że prowadzicie taką edukację, że kształcicie patriotyczne postawy i uczycie miłości do Polski. To jest bardzo ważne, bo te klasy w tej szkole są już od ponad dziesięciu lat. Młodzież z tej szkoły zasila formacje mundurowe w różnych specjalnościach.

strzelnica w Jaśle

Podziękował także obecnym na uroczystości komendantom Policji, Straży Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Wojska. - Dziękuję wam za waszą obecność. To jest niezwykle ważne, bo w ten sposób przyczyniacie się do wsparcia tych młodych ludzi. To jest ważne, żeby docenić ich wybór. Podkreślić ważność tego wyboru zwłaszcza dzisiaj, w tej trudnej sytuacji, gdzie za wschodnią granicą dzieją się rzeczy straszne.

Starosta przywołał przykład barbarzyństwa Rosjan, którzy bez skrupułów bombardują i niszczą obiekty cywilne oraz obiekty infrastruktury strategicznej na Ukrainie. - Ukraińcy nie wiedzą czy rano obudzą się w swoich mieszkaniach czy w rozwalonych budynkach. XXI wiek i takie barbarzyństwo rozgrywa się tuż obok nas. (…) Ojciec święty Franciszek nawołuje do pokoju, ale musimy być przygotowani do obrony tego pokoju - przekonywał Starosta.

Polski rząd zakupił duże ilości broni i ciągle dozbraja armię. Dostarczamy również broń ukraińskim żołnierzom. Wszystkie te działania, w które wpisuje się także tworzenie wirtualnych strzelnic w powiecie, należy traktować jako inwestycję w nasze narodowe bezpieczeństwo.

- (…) nie mamy broni atomowej jak Francja czy Wielka Brytania, ale ważne żebyśmy byli mocni, żebyśmy przede wszystkim potrafili myśleć z sercem o naszej ojczyźnie, bo może przyjść taka chwila, że będzie trzeba oddać za nią swoje życie - podkreślił Starosta Adam Pawluś. Jednak, jak zauważył, jeśli będziemy wystarczająco mocni, w myśl powiedzenia "Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny", to zagrożenie będzie się od nas oddalać.

strzelnica w Jaśle

Uroczystego poświęcenia strzelnicy dokonał ks. Andrzej Turoń - Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego i Świętej Doroty w Trzcinicy.

W uroczystości wzięli udział: Iwona Trawińska - przedstawicielka Senator RP Alicji Zając, Piotr Śmietana - Komendant Powiatowy PSP w Jaśle, ppłk. Jacek Paśko - Dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle, Krzysztof Łopuszański - p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, ppłk Krzysztof Wydrzyński - Dowódca 33 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy, por. Piotr Cikowski - z-ca Dowódcy 33 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy, Beata Trzop - dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Janusz Pacher - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Katarzyna Kaszowicz - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle, Ewa Dubiel - naczelnik Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego, Bogusław Ciołkosz - naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy, Promocji i Spraw Społecznych, Sławomir Madejczyk - Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu Jasielskiego, Jerzy Żurowski - Sołtys Trzcinicy, ks. An

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.