W Wiejskiej Świetlicy w Szebniach odbyło się Narodowe Czytanie. Bohaterką tegorocznej dziewiątej edycji była ,,Balladyna'' Juliusza Słowackiego.
„Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany 5 lat później w Paryżu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Prezydent Andrzej Duda, zachęcając do wzięcia udziału w przedsięwzięciu, powiedział m. in. „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy pandemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł największych pisarzy". Ponadto zwrócił uwagę, że to wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru.

W Narodowym Czytaniu wzięli udział wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, sołtys Szebni Rafał Czekalski oraz instruktorki ze świetlic w Niepli i Chrząstówce.


Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał skromny upominek jako podziękowanie za uczestnictwo. - Bardzo dziękuję wszystkim za obecność, szczególnie przybyłym gościom. Ufam, że każdy odkryje swoją „Balladynę”, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem - podkreśla instruktor świetlicy w Szebniach Urszula Orzech.