Uroczyście i zarazem symbolicznie otwarto dzisiaj, 11 września, filię Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle. Odbyły się pierwsze warsztaty z fizyki dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ignacego Krasickiego. Nabór do DUT rozpoczyna się 14 września.
Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są bezpłatnie przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” z Rzeszowa. Fundacja powstała w 2012 roku. - Zajmuje się przede wszystkim popularyzacją edukacji, wiedzy, nauki i pokazywaniem, że uczyć warto się przez całe życie. Staramy się przekazywać uczestnikom atrakcyjną, ciekawą stronę nauki i edukacji. Mam nadzieję, że to się nam udaje. Odnosimy sukces, bo na nasze projekty jest 4-5 osób na jedno miejsce. Przez zajęcia na uniwersytecie technicznym przewinęło się już 29 tysięcy osób - mówił podczas inauguracji dyrektor Fundacji Łukasz Szuba.

Fundacja organizuje projekty dla szkół podstawowych i średnich, studentów oraz rodziców i nauczycieli. - Dziecięcy Uniwersytet Techniczny to nasz sztandarowy projekt, największy i najbardziej rozpoznawalny w naszym regionie - podkreślił Łukasz Szuba. Jasło jest piątym - po Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Stalowej Woli - miastem, w którym DUT otworzył swoją filię.

Dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” z Rzeszowa Łukasz Szuba.

Zajęcia DUT w Jaśle będą odbywały się w trzech formułach: wykłady online, naukowe niedziele online (na żywo na czacie będzie można zadawać pytania) oraz stacjonarnie, warsztaty w małych grupach. Na wykłady online rejestrować będą się mogły wszystkie dzieci z powiatu jasielskiego, miasta i gminy Jasło w wieku 7-12 lat. Na wykłady online nie będzie limitu miejsc, wszyscy zapisani będą mogli z nich korzystać. - Są to warsztaty, które przenieśliśmy z realu do świata wirtualnego - zaznaczył Łukasz Szuba.
Natomiast na warsztaty będą mogły zapisywać się dzieci z miasta i gminy Jasło, jednak tylko te, które wcześniej zapisały się na wykłady. Na warsztatach będzie ograniczona liczba miejsc, dlatego przy tych zapisach będzie obowiązywać kolejność zgłoszeń. Warsztaty będą odbywać się w wybrane soboty w pierwszym semestrze zimowym od października 2020 do stycznia 2021. Dla każdego uczestnika warsztatów zaplanowano cykl 4 spotkań na semestr, które będą trwały po 1,5 godziny każde.

Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle, w małych 15 - osobowych grupach z zachowaniem obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa. - Będzie mogło w nich uczestniczyć tylko 135 osób - podkreślił Łukasz Szuba, zaznaczając, że jeżeli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to być może w drugim semestrze wrócą do większych grup. Przy tych zapisach będzie obowiązywać kolejność zgłoszeń.

Zajęcia poprowadzą naukowcy i popularyzatorzy nauki.

Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.dolina-wiedzy.pl/dut lub telefonicznie tel. 17 888 60 03.

Filia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle finansowana jest między innymi przez Miasto Jasło, Gminę Jasło oraz Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, którzy zostali mecenasami projektu.
Burmistrz Jasła Ryszard Pabian przypomniał, że wiele podobnych zajęć odbywa się pod nazwą „Jasło - miasto wiedzy”. Jedenastą edycję rozpoczyna Jasielski Uniwersytet Dziecięcy. Inne propozycje naukowo - oświatowe dla dzieci i młodzieży to: Festiwal Nauki, Jasielska Liga Naukowa z Lotosem czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. - Osoby chętne do poznawania świata mogą spotykać się na różnego rodzaju wykładach. Dołączy do tych ofert Dziecięcy Uniwersytet Techniczny - powiedział burmistrz Jasła Ryszard Pabian, dziękując Jasielskiemu Stowarzyszeniu Przedsiębiorców za ich wielkie zaangażowanie w powstanie filii DUT oraz Gminie Jasło, która przystąpiła do projektu. - Mam nadzieję, że wszystkie oferty spotkają się z zainteresowaniem dzieci i młodzieży, a przede wszystkim przyniosą korzyść, którą będzie poznawanie świata poprzez naukę - podkreślił burmistrz Jasła.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Drugim partnerem projektu jest Gmina Jasło. - Nie jesteśmy odosobnieni, dostrzegamy potrzebę wspierania uczniów w zakresie kształcenia w naukach technicznych i przyrodniczych. W czerwcu tego roku zakończyliśmy realizację dużego projektu edukacyjnego pod nazwą „Nowa jakość kształcenia w Gminie Jasło”, którym objęliśmy siedem z ośmiu naszych szkół podstawowych. Jedna ze szkół skorzystała z wsparcia partnerstwa z miastem. Wartość projektu to ponad milion trzysta tysięcy złotych. Kształciliśmy uczniów i podnosiliśmy kompetencje nauczycieli w zakresie nauk przyrodniczych. Wybudowaliśmy mini obserwatorium astronomiczne przy Szkole Podstawowej w Warzycach - mówił kierownik Referatu Organizacyjno - Społecznego i Oświaty Urzędu Gminy Jasło Piotr Sikora. - Widzimy potrzebę wsparcia szkół. To inwestycja w przyszłość dzieci i młodzieży, żeby mogły sprawniej poruszać się po rynku pracy i łatwiej się na nim odnaleźć - podkreślił przedstawiciel wójta Gminy Jasło, zarazem dziękując za zaproszenie do projektu. - Długo nie zastanawialiśmy się nad uczestnictwem w tym projekcie. To naturalna kolej rzeczy. Cieszę się, że uczniowie z naszych szkół będą mogli skorzystać z oferty edukacyjnej i mam nadzieję, że jak najwięcej uczniów zgłosi się do udziału w projekcie - dodał Piotr Sikora.

Kierownik Referatu Organizacyjno - Społecznego i Oświaty Urzędu Gminy Jasło Piotr Sikora.

Inicjatywa utworzenia filii DUT w Jaśle wyszła od Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców. - Wspieramy edukację dzieci i młodzieży w zakresie przedsiębiorczości, wspieramy pasje techniczne. Wszystko po to, żeby tak naprawdę tworzyć przyszły potencjał naszych mieszkańców, współpracowników i przedsiębiorców. Inicjatywa spotkała się z ogromnym entuzjazmem wśród członków stowarzyszenia oraz podmiotów, które nie są zrzeszone u nas - powiedział sekretarz Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Bartosz Ziaja. - Ponad 70 procent budżetu pochodzi z pieniędzy własnych stowarzyszenia jak i samych darczyńców. Głównymi sponsorami są firmy Erko i Jafar, a także Gamrat czy Solgam. Jest też sporo firm, które wniosły symboliczną złotówkę. Mam nadzieję, że to będzie proces, a nie jednorazowe wydarzenie - podkreślił Bartosz Ziaja, zaznaczając, że z Narodowym Bankiem Polskim realizują już czwartą edycję kształcenia związanego z edukacją przedsiębiorczości. - Chcielibyśmy kontynuować to z Dziecięcym Uniwersytetem Technicznym - dodał.

Sekretarz Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Bartosz Ziaja.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy (Juniwersytet) funkcjonuje od 11 lat. Trwa właśnie nabór na nowy rok nauki, który rozpocznie się 3 października. Zgodnie organizatorzy Juniwersytetu i DUT twierdzą, że obydwa uniwersytety dziecięce pojawiły się w Jaśle nie żeby konkurować, tylko współpracować. - Obydwa uniwersytety zmieszczą się w Jaśle. Chcemy pokazywać elementy nauki z różnych dziedzin: nauk technicznych, fizyki, chemii, programowania, informatyki, ale też chcemy stawiać na treści humanistyczne, społeczne i przyrodnicze. Zakres zajęć będzie różnorodny. Kontaktowaliśmy się z uniwersytetem technicznym i wiemy, że zajęcia się nie powielą. Tematy będą się różnić - powiedziała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle Dorota Woźnica, realizator Juniwersytetu.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle Dorota Woźnica, realizator Juniwersytetu.

Zajęcia odbywać się będą w soboty, w siedzibie biblioteki, w budynku Jasielskiego Domu Kultury oraz ewentualnie w innych miejscach w zależności od rodzaju proponowanych warsztatów, w małych grupach w formie stacjonarnej, a w przypadku braku możliwości ich zrealizowania ze względu na epidemię – także zdalnie, o czym rodzice zostaną poinformowani mailowo.

Oferta Juniwersytetu kierowana jest dla dzieci młodszych od 6 do 10 roku życia. - Będziemy - mam nadzieję - pracować normalnie. Gdyby pandemia nie pozwoliła, to jesteśmy przygotowani na prowadzenie lekcji online. Trzymam kciuki, żeby dzieci mogły przychodzić na zajęcia do JDK. Będziemy kontaktować się co do doboru tematu oraz harmonogramu, żeby jak najmniej kolidowały terminy, a żeby jak najwięcej ze sobą współpracować - wyraziła nadzieję Dorota Woźnica. - Dwa semestry będą dobrą ofertą dla dzieci i rodziców. Dzięki współpracy możemy poszerzać ofertę i dawać jak najwięcej przestrzeni dla ciekawej, atrakcyjnej edukacji - podkreśliła dyrektorka MBP w Jaśle.

Zajęcia warsztatowe DUT odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle dla 135 osób. - Mam nadzieję, że pandemia nie przeszkodzi. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy rozpoczną się w najbliższy poniedziałek. Należy wejść na stronę www.dolina-wiedzy.pl, założyć konto i zapisać dziecko do DUT. Nie ma testów, sprawdzianów. U nas dzieci mają się dobrze bawić i poprzez zabawę chłonąć wiedzę - podkreśla Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji.

Na zdjęciu dzisiejsze warsztaty pokazowe z fizyki dla ósmoklasistów w SP nr 4 w Jaśle.


Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle odbyły się dla uczniów pokazowe zajęcia - warsztaty z fizyki, poświęcone elektrostatyce, optyce i mechanice.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.