Te przepisy nadal obowiązują. Właściciel nieruchomości ma obowiązek oznakowania budynku tabliczką z numerem. Obowiązkowe jest również posiadanie skrzynki pocztowej.
Na każdym właścicielu ciąży obowiązek odpowiedniego oznakowania swojej nieruchomości. Obowiązek umieszczenia tabliczki z numerem domu na ścianie budynku jest określony w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. "Prawo geodezyjne i kartograficzne":

Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Jeżeli budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym należy również umieścić na ogrodzeniu. Brak tabliczki z numerem domu stanowi wykroczenie. Mówi o tym art. 64 Kodeksu wykroczeń, grozi za to grzywna w wysokości do 250 zł.

Art. 64. [Niewykonanie obowiązku oznakowania obiektu]
1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.


Warto jednak zadbać o oznaczenie swojego domu lub mieszkania, dla własnego bezpieczeństwa. Numer musi być umieszczony w widocznym miejscu, a ponadto w godzinach nocnych musi być podświetlony, aby był widoczny.

Brak numeru może spowodować wiele komplikacji, między innymi służbom ratowniczym, które mogą mieć problem w dotarciu z pomocą do właściwej posesji. O właściwe oznakowanie swojego domu warto zadbać nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale też po to, by łatwo mógł do nas trafić listonosz, kurier czy inny dostawca.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.