W dniu 23 lutego czyli w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle zaprasza na dzień otwarty.
W czwartek (23 lutego) obchodzony jest ogólnopolski dzień walki z depresją, z tej okazji Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, zaprasza pełnoletnich mieszkańców powiatów jasielskiego i strzyżowskiego na Dzień Otwarty w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym w godzinach od 9:00 do 15:00.

Personel Oddziału Dziennego Psychiatrycznego odpowie na pytania dotyczące działalności Centrum Zdrowia Psychicznego, ale przede wszystkim zaprezentuje różnorodne formy wsparcia udzielane przez Centrum Zdrowia Psychicznego. Podczas Dnia Otwartego w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym zaprezentowane zostaną również prace pacjentów.


Oddział Dzienny Psychiatryczny mieści się w budynku Centrum Rehabilitacji przy ul. Kraszewskiego 13 w Jaśle, telefon: 13 44 37 776.

Depresja to nie tylko smutek.
W depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak smutek bardzo często nie oznacza depresji.
Każdy człowiek bywa czasem smutny, ale większość ludzi nigdy nie choruje na depresję. Ważne jest nasilenie i czas trwania - jeśli ktoś stale (przez większą część dnia przez min. 2 tyg.) odczuwa głęboki smutek i nie podlega on w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją.

Warto pamiętać, że obniżony nastrój (długo utrzymujący się smutek) to tylko jedna ze składowych choroby. Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?
- objawy emocjonalne: obniżony lub obojętny nastrój - smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia (począwszy od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych), poczucie braku perspektyw na przyszłość, czasem dysforia (zniecierpliwienie, drażliwość);
- objawy poznawcze: bardzo często zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja, a w skrajnych wypadkach mogą pojawić się także urojenia depresyjne;
- objawy motywacyjne: problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, bardzo często depresji towarzyszy spowolnienie psychoruchowe (zwolnienie ruchów i reakcji); trudności z podejmowaniem decyzji;
- objawy somatyczne : zaburzenie rytmów dobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu (ale możliwy jest również wzmożony apetyt), osłabienie oraz zmęczenie, spadek aktywności, utrata zainteresowania seksem, czasem skargi na różne bóle, złe samopoczucie fizyczne;
- myśli i próby samobójcze.

Depresja jest zaburzeniem, które może dotknąć każdego niezależnie od wieku.

Wystąpienie objawów depresji ma związek z indywidualną podatnością, z możliwościami psychicznymi danej osoby. Wiek chorego znacząco wpływa na obraz choroby - nieco inne będą objawy depresji u nastolatka, a inne u osoby w wieku podeszłym. Nie mając wystarczającej wiedzy na temat objawów depresji można czasem podejrzewać, że ma się do czynienia z zupełnie inną przypadłością.

Osoby najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia depresji (grupy ryzyka):
- osoby młode,
- kobiety w okresie okołoporodowym,
- osoby w wieku podeszłym,
-osoby, które przebyły w życiu epizod depresyjny,
- osoby narażone na przewlekły stres życiowy.

Depresję można skutecznie leczyć. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.