Pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Jaśle odbył się 1 marca apel upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który upamiętnia rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

Organizatorami jasielskich obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w środę 1 marca, było Starostwo Powiatowe w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" oraz Stowarzyszenie "Solidarni" w Jaśle.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

Jasielskie uroczystości rozpoczęły się biegiem "Wilczym Tropem" zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 3 w Jaśle. Główne uroczystości odbyły się o godz. 12:30 przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i odczytaniu apelu pamięci liczne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta jasielski Adam Pawluś. - 1 marca to szczególny dzień, w którym chcemy uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych - bohaterów zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy nie godzili się, by podporządkować Polskę Związkowi Radzieckiemu i narzucić jej obywatelom ustrój komunistyczny. Przez komunistów nazywani byli żołnierzami wyklętymi. Nie było dla nich miejsca w nowej powojennej Polsce - były dla nich więzienia, obozy, ośrodki pracy więźniów i kolonie karne. Komuniści nie oszczędzili nawet niepokornej młodzieży. Chłopców i dziewczęta poddawano przymusowej reedukacji w obozach, gdzie zmuszani byli do niewolniczej pracy, bo - zgodnie z komunistyczną propagandą - nie zasługiwali na inne traktowanie. Z kolei Polacy nazywali ich żołnierzami niezłomnymi, bowiem nie poddali się sowieckiemu dyktatowi i zbrojnie przeciwstawiali nowej władzy komunistycznej. Dla nich ostoję polskości stanowił Kościół i wiara katolicka, a prawowita władza znajdowała się w Londynie, a nie w Moskwie. Dla nich wzorem do naśladowania było Polskie Państwa Podziemne, Legioniści, powstańcy, harcerze z Szarych Szeregów, czy członkowie Armii Krajowej, którym obca była bierność w sytuacji zagrożenia niepodległości naszej Ojczyzny. Żołnierze Ci podejmowali walkę zbrojną z Sowietami, mimo iż groziły im za to nieprawdopodobnie surowe represje. Bowiem władze komunistyczne były wobec nich bezwzględne. Tysiące walczących, być może było ich nawet około pół miliona, odsiadywało długoletnie kary więzienia, a wielu innych, zatrzymanych przez NKWD, zostało wywiezionych do Związku Sowieckiego - mówił Adam Pawluś.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

W obchodach udział wzięli: Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Henrykiem Rakiem, wójtowie gmin powiatu jasielskiego, reprezentująca Senator RP Alicję Zając Iwona Trawińska, komendanci służb mundurowych Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Służby Więziennej i Straży Miejskiej, przedstawicielka Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Małgorzata Piątkowska, dyrektorzy szkół i kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, działacze NSZZ "Solidarność" i Stowarzyszenia "Solidarni" w Jaśle, harcerze, jednostki strzeleckie oraz członkowie rodzin "Żołnierzy Wyklętych" związanych z regionem.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.