Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Jaśle kolejny raz zachwycił małych studentów. Semestr letni zapoczątkował biotechnologiczny, interaktywny wykład, który zainspirował łącznie 160 dzieci biorących udział w projekcie.
Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami popularnonaukowymi w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego (DUT) w Jaśle. Semestr letni zapoczątkował biotechnologiczny, interaktywny wykład, który zainspirował łącznie 160 dzieci biorących udział w projekcie. To już szósty semestr DUT organizowany dla "spragnionych wiedzy" dzieci z terenu powiatu jasielskiego.

W ubiegłą sobotę, 18 marca rozpoczął się semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle, kolejny raz udowadniając uczestnikom jak fascynujący może być świat nauki. Pierwszy wykład zapoczątkował cykl spotkań zawierających wykłady i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. Wykłady odbywające się w Generatorze Nauki w Jaśle, dają możliwość uczestnictwa 160 dzieciom, natomiast warsztaty prowadzone w małych grupach, odbywają się w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. Wszystkie zajęcia są całkowicie bezpłatne dla uczestników.

Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego "Inspiracje z natury", prowadzący zademonstrował słuchaczom jakie inspiracje do świata nauki wniósł motyl, jak lilie wodne zmieniły nasze otoczenie oraz co w kuchni mogą produkować pleśnie. Podczas wykładu zrealizowane zostały eksperymenty wykorzystujące powierzchnie superhydrofobowe i superhydrofilowe, a także odbył się pokaz działania enzymów z wybarwianiem produktów reakcji. Zdumienie i zachwyt wyraźnie widoczny na twarzach uczestników okazał się najlepszą odpowiedzią na pytanie - czy wykład się podobał? Pytań, oklasków jak i chętnych do udziału w doświadczeniach nie brakowało, a wszystko to dzięki interaktywnym zajęciom prowadzonym przez dr Pawła Jedynaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

ropoczęcie smestru w Jaśle

Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty otrzymają dodatkowo "Zestaw Naukowca", dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Dębicy i od tego roku w gminie Zarszyn. W ubiegłą sobotę wykład inauguracyjny odbył się także w Mielcu gdzie mali studenci mogli poeksperymentować z fizyką, skupiając się głównie na temacie ruchu i bezwładności.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta. W semestrze letnim DUT w Jaśle, dla zakwalifikowanych uczestników zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne.

Przedsięwzięcie i realizację DUT w Jaśle wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło, Nowy Styl, Jafar oraz Partnerzy: HABYS, PGZK Jasiel, PRDM, Solgam, Stalmet, Toyota Jasło, Trans-Allen, KS, Gmina Skołyszyn.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.