W Jaśle 24 marca w Narodowy Dzień Pamięci o Polakach ratujących Żydów spod okupacji niemieckiej uczczono pamięć o swoich bohaterach.
Polska ma powody do dumy. Nasi przodkowie wykazali niezłomną postawę stojąc na straży człowieczeństwa i sprzeciwiając się niemieckiemu bandytyzmowi. Właśnie dlatego Polacy stanowią największą liczbę wśród odznaczonych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym - medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem. Wśród Sprawiedliwych znaleźli się także mieszkańcy powiatu jasielskiego, których pamięć musimy zachować dla przyszłych pokoleń.

W ubiegły piątek (24 marca) obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach ratujących Żydów spod okupacji niemieckiej.

obchody w Jaśle

Uroczystości rozpoczęły się przy budynku jasielskiej "Bursy", w którym obecnie znajduje się odział psychiatryczny jasielskiego szpitala. Właśnie tam znajdowało się gestapowskie więzienie, w którym Niemcy katowali polskich żołnierzy i osoby pomagające Żydom. 17 października 1943 r. zamordowano w nim młodego lekarza Juliana Neya, który razem z Anną Bogdanowicz pomógł uciec z jasielskiego getta żydowskiej nauczycielce Sarze Diller i jej matce. Annę Bogdanowicz aresztowano i zesłano do obozu koncentracyjnego w Auschwitz gdzie zmarła na tyfus. Oboje zostali uhonorowani wpisem na listę "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".
Pod tablicą upamiętniającą Juliana Neya, w pomieszczeniu dawnej gestapowskiej katowni, uczestnicy obchodów składali kwiaty i palili znicze. Odmówiono również modlitwę Anioł Pański.

Starosta Jasielski Adam Pawluś apelował do nauczycieli historii, aby pokazywali to miejsce swoim uczniom. - Apeluję, zwłaszcza do nauczycieli historii, żeby pokazywać to miejsce na lekcjach historii, żeby tu przybywać i zapoznać się z tym miejscem, zapoznać się z tą barbarzyńską historią. Miasto Jasło zostało zburzone w 1944 roku pomiędzy wrześniem, a grudniem niemal doszczętnie, bo wszystkie budynki publiczne zostały wysadzone. Prywatne posesje zostały spalone.

Starosta przypomniał, że 25 i 26 kwietnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie na ten temat przygotowana wystawa, którą organizuje Europoseł Bogdan Rzońca z udziałem Powiatu Jasielskiego i Muzeum Regionalnego w Jaśle.

obchody w Jaśle

Następnie obchody przeniosły się pod tablicę upamiętniającą Eleonorę Goleń na budynku Sądu Rejonowego w Jaśle. Jej tragiczną historię przypomniał zebranym Starosta Jasielski - Znajdujemy się przed tablica poświęconą Eleonorze Goleń, która zajmowała się chorym dzieckiem żydowskim i w wyniku donosu została aresztowana i prawdopodobnie w tym miejscu kazano jej się rozebrać i oprowadzano ją wokół tego więzienia, które tu kiedyś istniało. Po to, żeby mieszkańcom Jasła uświadomić co ich może czekać jeżeli będą pomagać Żydom. Później została rozstrzelana, prawdopodobnie w okolicach cmentarza żydowskiego. Do dzisiaj nie ma zidentyfikowanych szczątek. Nie znamy miejsca jej pochówku. Wystąpiliśmy o identyfikację tych szczątek, które zostały znalezione podczas budowy drogi 992 pomiędzy rondami, ale na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma efektów.

Obchody zakończyły się w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, gdzie uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny i przybliżyli zebranym gościom sylwetki jasielskich bohaterów. Poza Julianem Ney, Anną Bogdanowicz i Eleonora Goleń przypomnieli także o Annie Kopeć, Apolonii i Stanisławie Gaconiach, Zbigniewie Paczosie i Andrzeju Garbulińskim.

obchody w Jaśle

W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli: rodzina państwa Goleń, Senator RP Alicja Zając, Marta Oleszkowicz reprezentująca Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcę, Rafał Jarosz reprezentujący Poseł na Sejm RP Marię Kurowską, Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak, sekretarz Miasta Jasła Paweł Rzońca, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle podpinsp. Krzysztof Łopuszański, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle ppłk Jacek Paśko, z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jan Szeląg, z-ca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji mjr Wiesław Wojdyła, Komendant Straży Miejskiej Kazimierz Wiśniowski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Beata Trzop, dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego Monika Kulik-Marek, członkowie Stowarzyszenia "Solidarni" w Jaśle oraz kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego i nauczyciele wraz z młodzieżą szkolną.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.