Przedstawiciele szkół z Rumunii oraz Turcji w ramach projektu Erasmus+ w Szkole Podstawowej w Jabłonicy.
W dniach od 13 do 17 marca 2023 r. w szkole podstawowej w Jabłonicy gościli przedstawiciele szkół partnerskich projektu Erasmus+ "Together For a Better World" Școala Gimnazială Ilva Mare z Rumunii oraz 26 Haziran Ortaokulu z Tokat w Turcji.

Pierwszy dzień wizyty zagranicznych gości rozpoczął się uroczystą ceremonią powitalną. Szkołę odwiedził Bogusław Kręcisz Wójt Gminy Skołyszyn, Paweł Gutkowski Zastępca Wójta, Jacek Kędzior Skarbnik Gminy oraz Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Łyszczarz. Radę Rodziców szkoły reprezentowała jej przewodniczącaMonika Gurbisz.

Uczniowie pod opieką Urszuli Okarmus-Piecha oraz Doroty Kosiba przygotowali piękną akademię. Dzieci zaprezentowały przedstawienie w języku angielskim. Nie zabrakło w nim także tureckich i rumuńskich akcentów. Całość urozmaicono polskimi tańcami narodowymi: polonezem i krakowiakiem przygotowanymi z wychowankami przez Dyrektor Łucję Biernacką i Natalię Szepiecińską.

uczniowie z Jabłonicy

Po ceremonii otwarcia uczniowie szkół partnerskich przedstawili prezentacje o wytwarzaniu energii odnawialnej w ich krajach a następnie wzięli udział w zajęciach, na których tworzyli makiety znanych budowli z materiałów poddających się recyklingowi. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością oraz znajomością zagadnień dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Kolejny dzień także wypełniony był licznymi aktywnościami, które miały przede wszystkim na celu zaprezentować młodzieży zagadnienie wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych w praktyce. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili rzeszowską firmę fotowoltaiczną ML System, produkującą innowacyjne systemy wytwarzania energii ze słońca - okna fotowoltaiczne, fasady czy dachówki. Uczniowie i nauczyciele zobaczyli proces oczyszczania wody dla całego Rzeszowa w tamtejszym MPWiKu.

Program następnego dnia wizyty skupiał się przed wszystkim na tym, żeby pokazać zagranicznym gościom niezaprzeczalne piękno i obfitość naszej ojczystej przyrody. Poranek wszyscy spędzili w zakładzie firmy Vortumnus w Skołyszynie, gdzie zobaczyli cykl produkcji przetworów z owoców a goście otrzymali zestawy prezentowe od firmy.

Południe to odwiedziny w Muzeum Magurskiego Parku Narodowego. Wszyscy zobaczyli tam niezwykłą, interaktywną wystawę pokazującą rodzimą faunę i florę, a potem dali się oczarować pięknym krempińskim krajobrazom. Zaznajomili się także z historią tego regionu. Po południu niezapomnianych wrażeń dostarczyła wszystkim przejażdżka bryczkami w Stadninie Huculskiej w Regietowie. Wieczór wypełniony był muzyką, tańcami i rytmami polsko-turecko-rumuńskimi.

wizyta uczniów Erasmus+

Czwarty dzień wizyty po raz kolejny skierował uwagę naszych młodych ekologów na odnawialne źródła energii. Zobaczyliśmy z bliska farmę wiatrową w Rymanowie. Wielu z nas nie zdawało sobie sprawy z tego, jak ogromne to konstrukcje. Pomimo walorów ekonomicznych nie sposób im odmówić jednak pewnego majestatycznego wdzięku. Potem odwiedziliśmy wnętrze zapory wodnej w Solinie, by dowiedzieć się jak produkowana jest energia z przepływającej przez nią wody. Na wszystkich zrobiły wrażenie potęga siły żywiołu i rozmach tej konstrukcji.

Ostatni dzień wizyty rozpoczęły niezwykle ciekawe warsztaty pt. "Rośliny, nasze zielone płuca" prowadzone przez skołyszyńską zielarkę Izabelę Lorenc. Po wysłuchaniu prelekcji dzieci miały możliwość samodzielnie wykonać mydełka przy użyciu wyłącznie naturalnych składników. Następnie dzieci uczestniczące w projekcie posadziły rośliny w przyszkolnym ogródku. Krzewy zostały dostarczone przez rodzica jednego z uczniów, Wiesława Sikorę. Kolejnym zadaniem, z którym zmierzyli się wychowankowie, było wykonanie memów podsumowującymi mobilność. Powstały bardzo intrygujące i zabawne kompozycje. Działania twórcze uczniów zakończył konkurs na najlepszy obrazek humorystyczny związany z hasłem projektu.

Wieczorem wszyscy uczestnicy projektu spotkali się na ceremonii pożegnalnej w Restauracji "Różana". Podczas uroczystej kolacji zostały rozdane certyfikaty. Świętowano także urodziny nastoletniej Turczynki. Tort i międzynarodowe życzenia były dla niej wielkim zaskoczeniem. Z pewnością będzie długo wspominać to radosne wydarzenie. Potem laureaci konkursu na mem otrzymali swoje nagrody i dyplomy. Warto dodać, że pierwsze miejsce zdobyła Anna Smajdor. Nasi uczniowie dali się poznać jako utalentowani artyści. Logo całego projektu zaprojektował Oskar Jagoda. Potem nadszedł czas pożegnań i podsumowań. Koordynatorzy, nauczyciele i zagraniczni goście z uznaniem i wdzięcznością wyrażali się na temat swojego pobytu w naszym kraju i w Jabłonicy. Byli pod wielkim wrażeniem polskiej gościnności i otwartości.

Wizyta Erasmus+ w Szkole Podstawowej w Jabłonicy to był naprawdę niezwykły czas, który pozwolił uczniom doskonalić swoje kompetencje językowe, poznawać nowe miejsca, kulturę i obyczajowość innych krajów, znacznie poszerzył ich horyzonty. Realizacja założeń projektu w Polsce wyposażyła uczestników w nową wiedzę i umiejętności, które z pewnością przydadzą im się w dalszej nauce i w życiu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.