Od 2018 roku 3 czerwca obchodzony jest jako Światowy Dzień Roweru. Oprócz promowania jednośladu jako m.in. ekologicznego środka transportu, policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa w poruszaniu się po drogach.
Ideą Światowego Dnia Roweru jest promowanie jednośladu jako niezawodnego i ekologicznego środka transportu. Wspólne wycieczki rowerowe z rodziną czy ze znajomymi, to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Aby korzystanie z jednośladów było przyjemnością, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim wyposażeniu.

Szczególnie wiosną i latem rower jest bardzo popularnym środkiem transportu. Korzystają z niego nie tylko osoby, które dbają o zdrowie, ale również ci, którzy szybko i ekonomicznie chcą dotrzeć do pracy.

Należy jednak pamiętać, że pomimo tych wszystkich zalet, użytkownicy jednośladów są najbardziej narażeni na skutki zdarzeń drogowych. Policja przypomina, że wypadki z udziałem rowerzystów często są bardzo poważne w skutkach. W konfrontacji z samochodem na drodze, rzadko kiedy rowerzysta ma szanse na wyjście z tego bez szwanku. Kierujący jednośladami chcąc czuć się bezpiecznie, muszą pamiętać, że wiele zależy od nich samych.

- Rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku. Nie są one co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby ludzie zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze, w w razie braku kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu - ostrzega podkomisarz Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Rower każdorazowo powinien być przygotowany do jazdy, posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny techniczne. Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy także, że brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu - dodał podkomisarz Piotr Wojtunik.