Policja w powiecie jasielskim w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przypomina uczniom o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.
- Mundurowi realizujący zadania profilaktyczne, dzielnicowi oraz policjanci ruchu drogowego odwiedzają uczniów w szkołach, by przeprowadzić z nimi zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym - informuje podkomisarz Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.


Policjanci zabierają dzieci na tzw. edukacyjne spacery, by pokazać im ruch uliczny, panujące zasady poruszania się pojazdów i pieszych na drogach, a także otoczenie drogi i znaczenie znaków i sygnałów drogowych. - Są to lekcje, których celem jest wyrobienie wśród dzieci i młodzieży prawidłowych nawyków poruszania się po jezdniach. Pomimo tego, że dzieci wykazują już dużą znajomość zasad bezpieczeństwa, policjanci skupiają uwagę na tym, by najmłodsi nie wykonywali pewnych rzeczy mechanicznie. Starają się uświadomić uczestników edukacyjnych spotkań, że w istocie chodzi o faktyczne upewnienie się, czy można swobodnie i bezpiecznie wejść na drogę lub przejście dla pieszych - przybliża szczegóły edukacyjnych spacerów rzecznik jasielskiej policji.


Działania policjantów cieszą się dużym zainteresowaniem. - Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Ważnym jest, by towarzyszyć dziecku w jego pierwszej drodze do szkoły. To będzie dobra okazja, by zwrócić uwagę na zagrożenia i mówić o podstawowych zasadach korzystania z drogi, na przykład: dlaczego nie wolno wbiegać na jezdnię, przechodzić na czerwonym świetle, czy dlaczego należy iść poboczem, po lewej stronie jezdni. Warto również wyjaśnić dziecku znaczenie znaków i sygnałów drogowych, które mija w drodze do szkoły. Dziecko świadome zagrożeń będzie bardziej bezpieczne - podkreśla podkomisarz Piotr Wojtunik.