W Skołyszynie odbyły się uroczystości związane z 232. rocznicą uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
W 2023 roku przypada 232. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Z tej okazji, po zakończeniu uroczystej akademii w Szkole Podstawowej w Skołyszynie, Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz wraz ze swoim Zastępcą Pawłem Gutkowskim oraz delegacją miejscowej Szkoły Podstawowej, w skład której weszli uczniowie, Dyrektor Hubert Hasiak i Zastępca Dyrektora Jakub Stanisławczuk, złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów i zapalili światło pamięci przed pomnikiem Bohaterów II wojny światowej oraz Ofiar terroru faszyzmu hitlerowskiego i stalinizmu. Uroczystość miała miejsce w parku w Skołyszynie.

obchody w Skołyszynie

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.

Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej - zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Chociaż Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy,
była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.