Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku Jasielskim świętowali 130-lecie istnienia jednostki.
W niedzielę (30 kwietnia) w Osieku Jasielskim odbyła się uroczystość z okazji obchodów jubileuszu 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku Jasielskim, Gminnego Dnia Strażaka oraz poświęcenie pozyskanego przez jednostkę używanego ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego marki MAN.

Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem z placu przy OSP Osiek Jasielski, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Brzozowa pod batutą Tadeusza Podulki. Kompania honorowa wraz z pocztami sztandarowymi i przedstawicielami gminy przemaszerowała do kościoła parafialnego p.w. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim, gdzie została odprawiona msza święta.

Osiek Jasielski święto strażków

Po mszy św. na placu przy kościele rozpoczął się ceremoniał, który rozpoczął się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości, podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz odegraniem hymnu państwowego.

Na placu zgromadzili się druhny i druhowie z Ochotniej Straży Pożarnej w Osieku Jasielskim oraz ościennych jednostek z Załęża, Świerchowej, Mrukowej, Czekaja, Zawadki Osieckiej, Pielgrzymki i Samoklęsk. W obchodach uczestniczyli również politycy, samorządowcy, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, poczty sztandarowe, rodziny strażaków oraz mieszkańcy miejscowości.

Wszystkich zgromadzonych w tym wyjątkowym dla całej lokalnej społeczności dniu powitał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku Jasielskim Józef Jurusik. Prezes przedstawił krótki zarys historii jednostki, której datę założenia przyjmuje się na 1893 rok.

Jubileusz strażków w Osieku Jasielskim

Z okazji jubileuszu, Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie postanowiło odznaczyć jednostkę Odznaką Honorową Strażacka Gwiazda Podkarpacia. Została ona ustanowiona z okazji stulecia Związku OSP RP. Jest to druga jednostka w powiecie jasielskim, po OSP w Tarnowcu, uhonorowana tą odznaką.

Zasłużeni działacze i członkowie OSP Osiek Jasielski otrzymali za swoją długoletnią, nienaganną i ofiarną służbę społeczną w szeregach OSP następujące wyróżnienia:
Złoty Medal "Za zasługi dla pożarnictwa" - Jan Kotas, Stanisław Kotas, Andrzej Wolniak;
Srebrny Medal "Za zasługi dla pożarnictwa" - Jan Skibiński;
Brązowy Medal "Za zasługi dla pożarnictwa" - Tomasz Źrebiec, Dominik Gajewski, Mariusz Pepera, Grzegorz Cygan, Monika Mroczka;
Odznaka "Strażak Wzorowy" - Grzegorz Jurusik, Jakub Mroczka;
Medal "Za zasługi dla pożarnictwa powiatu jasielskiego" - Andrzej Stachurski, Józef Jurusik.

Osiek Jasielski jubileusz OSP

W dalszej części uroczystości nastąpiło poświęcenie używanego ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego marki MAN, który został przekazany końcem grudnia 2022 roku dla jednostki OSP w Osieku Jasielskim przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Ceremonii przewodniczył proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej ks. Bogusław Kellner. Zostały przekazane również pamiątkowe statuetki św. Floriana osobom, które na przestrzeni lat aktywnie wspierały działalność jednostki.
W Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej panie z KGW Osiek Jasielski przygotowały poczęstunek dla zaproszonych gości oraz życzenia z jubileuszowym tortem dla jednostki OSP Osiek Jasielski.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.