Meczem z AKS V LO Rzeszów siatkarze MKS MOSiR Jasło rozpoczynają dzisiaj (25 września, godz. 19) we własnej hali nowy sezon w II lidze.
W drużynie jasielskiej nastąpiły spore zmiany kadrowe w porównaniu z poprzednim sezonem. Z drużyną rozstało się 9 zawodników: Grzegorz Skomro, Damian Bykowski, Jakub Kordowski, Mateusz Wójcik, Jakub Dziwak, Paweł Bieszczad, Konrad Piróg, Jakub Procanin i Kacper Waśko. Przyszło siedmiu nowych: Mateusz Michalec (rozgrywający), Anatol Lejko (atakujący), Kamil Warzocha (przyjmujący), Artur Bartosik (środkowy), Mateusz Armata (środkowy), Krzysztof Pamuła (atakujący), Kamil Gromek (przyjmujący).
Z drużyny z poprzedniego sezonu 2019/20 zostali: Marcin Gorczyca (środkowy), Bartosz Ochoński (libero), Przemysław Czado (przyjmujący), Rafał Matuła (przyjmujący) i Szymon Soboń (rozgrywający).

Rywalami MKS MOSiR Jasło w VI grupie II ligi będą: KS Błękitni Ropczyce, Enea KKS Kozienice, Karpaty-Karpacka Państwowa Uczelnia Krosno, Extrans Sędziszów Małopolski, SMS Sparta AGH Kraków, KS Hutnik-Wanda Kraków, KS Arka Tempo Chełm, AKS V LO Rzeszów i GKPS Gorlice.

W sezonie 2020/21 po części zasadniczej (każdy z każdym, mecz i rewanż), w rundzie play off zagrają zespoły, który po rundzie zasadniczej zajmą miejsca 1-4. Zespoły grają według rozstawienia 1 – 4 oraz 2 – 3, Zwycięzcy awansują do turniejów półfinałowych. Przegrani kończą sezon, a klasyfikacja końcowa ustalana będzie na podstawie tabeli po fazie zasadniczej. Play offy rozgrywane są do trzech wygranych meczów.
Natomiast w play outach zagrają zespoły, które po rundzie zasadniczej zajmą miejsca 7-10. Zespoły grają według rozstawienia: 7 – 10 oraz 8 – 9. Play outy rozgrywane są także do trzech zwycięstw. Zwycięzcy pozostają w II lidze, a przegrani spadają do niższej ligi.

Kadra MKS MOSiR Jasło


Rozgrywający: Mateusz Michalec (1995), Szymon Soboń (1996).
Przyjmujący: Przemysław Czado (1997), Kamil Gromek (1995), Rafał Matuła (1995), Kamil Warzocha (1995).
Środkowi: Mateusz Armata (1990), Artur Bartosik (1999), Marcin Gorczyca (1979).
Atakujący: Anatol Lejko (2000), Krzysztof Pamuła (1994).
Libero: Bartosz Ochoński (2001).
Przybyli: Mateusz Michalec (TKS Tychy), Anatol Lejko (Błękitni Ropczyce), Kamil Warzocha (Neobus Niebylec), Artur Bartosik (Neobus Niebylec), Mateusz Armata (Wisłok Strzyżów), Krzysztof Pamuła (Wisłok Strzyżów), Kamil Gromek (wychowanek, powrót po przerwie).
Ubyli: Grzegorz Skomro, Damian Bykowski, Jakub Kordowski, Mateusz Wójcik, Jakub Dziwak, Paweł Bieszczad, Konrad Piróg, Jakub Procanin, Kacper Waśko.

Rozmowa z Bartoszem Kilarem, trenerem MKS MOSiR JasłoBartosz Kilar

- Nowy sezon i niemal nowa drużyna...
- Nie do końca, bo tak naprawdę do szóstki wejdzie tylko dwóch nowych zawodników, a czterech i libero zostaje z tamtego sezonu.
- Liczby mówią co innego. Drużynę opuściło dziewięciu zawodników, a przyszło siedmiu nowych.
- Tak to wygląda, bo w tamtym sezonie mieliśmy kadrę 14 - osobową, a teraz mamy dwunastu zawodników. Obecną kadrę mamy na pewno bardziej wyrównaną. Widać to na treningach jak chłopaki walczą o pozycje i miejsce w wyjściowej szóstce. Wiedzą, że mają konkurencję za plecami.
- Dosyć niespodziewane opuszczenie drużyny przez Kacpra Waśkę skomplikowało Panu czy może nawet zburzyło koncepcję budowy zespołu przed nowym sezonem?
- Tak. Tydzień przed rozpoczęciem okresu przygotowawczego Kacper poinformował nas, że jednak zostaje w Krakowie, gdzie ma propozycje pracy. Skomplikowało mi, bo już miałem w głowie poukładane pewne rzeczy, a w takiej sytuacji trzeba było od nowa na szybko szukać kogoś. Krzysiek Pamuła zgodził się zmienić pozycję z przyjmującego na atakującego. W Wisłoku Strzyżów grał na przyjęciu w minionym sezonie. Zaproponowaliśmy mu grę w ataku. Zgodził się i jakoś sobie na razie radzimy.
- To chyba jedyna taka niespodzianka w zaplanowanych przygotowaniach do sezonu?
- Owszem, mieliśmy wszystko zaplanowane, ale nie przetrenowaliśmy tego okresu przygotowawczego tak jak chciałem ze względu na różne rzeczy, bo ktoś miał „plażówkę”, ktoś inny robił instruktora. W pełnym składzie nie trenowaliśmy cały czas. Sam koniec przygotowań dobrze przepracowaliśmy i myślę, że będzie dobrze.
- Zagraliście kilka meczów sparingowych z Karpatami Krosno, GKPS Gorlice, Błękitnymi Ropczyce i ekstraklasową Slavią Svidnik ze Słowacji.
- Tak, jeden mecz w Krośnie, dwa razy z Gorlicami, potem w Svidniku oraz na turnieju w Jaśle ze Słowakami i Błękitnymi Ropczyce. Graliśmy po cztery, pięć setów, bo tak się umawialiśmy przed meczami kontrolnymi.
- Jest to już zgrana drużyna?
- Nie, na pewno nie. Jeszcze chwilę będzie musiał trwać proces zgrywania. Na pewno zmiany będą na środku, gdzie jeden lub dwóch zawodników będzie nowych. Potrzeba trochę czasu, żeby ci środkowi zgrali się z rozgrywającymi. Szymek Soboń zna się bardzo dobrze z chłopakami i nie powinno być problemów na przyjęciu.
- Jak długo może trwać zgrywanie zespołu?
- To kwestia miesiąca, trzech - czterech meczy. Inaczej się trenuje, inaczej gra się na sparingach, a zupełnie co innego jest często na meczu. Dochodzi stres, kibic, sędzia zdenerwuje. Trzy, cztery mecze powinny poukładać drużynę.
- Główne atuty MKS MOSiR Jasło?
- Na pewno własna hala (uśmiech), bo to duży nasz atut. Przede wszystkim zagrywka. Mamy kilku chłopaków, którzy potrafią wygrywać sety zagrywką.
- Rywali Pan podgląda? Jaka to będzie liga w tym sezonie?
- Z tego co rozmawiamy między sobą i trenerami, to wydaje się, że sześć drużyn będzie mocnych i one powalczą o cztery miejsca w play-offach. Będzie ciekawy sezon. Dwie drużyny spadają.
- Jaki jest wasz cel na ten sezon?
- Na początek pierwsza „czwórka”. Mamy założenie, żeby znaleźć się w gronie czterech najlepszych drużyn i mieć zapewnione spokojne utrzymanie, a w play - offach jeszcze pograć.
- Rozpoczynacie sezon meczem z AKS V LO Rzeszów, teoretycznie słabszym zespołem od innych. To dobry rywal na początek?
- Teoretycznie tak, ale czy słabszy? Nie jestem przekonany, że to będzie słabszy rywal, bo AKS jest znany z dobrej szkoły. Chłopaki walczą w każdym meczu. Przychodzą do klubu zdobywać doświadczenie. Są to często chłopcy z niemal całej Polski. Wcale nie będzie to łatwy mecz.

Terminarz meczów MKS MOSiR Jasło w sezonie 2020/21.


25.09.2020: MKS "MOSiR" Jasło - AKS V LO Rzeszów
03.10.2020: GKPS Gorlice - MKS "MOSiR" Jasło
10.10.2020: MKS "MOSiR" Jasło - SMS Sparta AGH Kraków
17.10.2020: Enea KKS Kozienice - MKS "MOSiR" Jasło
24.10.2020: MKS "MOSiR" Jasło - Extrans Sędziszów Małopolski
07.11.2020: Karpaty- Karpacka Państwowa Uczelnia - MKS "MOSiR" Jasło
14.11.2020: MKS "MOSiR" Jasło - KS Hutnik-Wanda Kraków
21.11.2020: MKS "MOSiR" Jasło - KS Błękitni Ropczyce
28.11.2020: KS Arka Tempo Chełm - MKS "MOSiR" Jasło
05.12.2020:AKS V LO Rzeszów -MKS "MOSiR" Jasło
12.12.2020: MKS "MOSiR" Jasło - GKPS Gorlice
19.12.2020: SMS Sparta AGH Kraków - MKS "MOSiR" Jasło
09.01.2021: MKS "MOSiR" Jasło - Enea KKS Kozienice
16.01.2021: Extrans Sędziszów Małopolski - MKS "MOSiR" Jasło
23.01.2021: MKS "MOSiR" Jasło - Karpaty-Karpacka Państwowa Uczelnia
30.01.2021: KS Hutnik-Wanda Kraków - MKS "MOSiR" Jasło
13.02.2021: KS Błękitni Ropczyce - MKS "MOSiR" Jasło
27.02.2021: MKS "MOSiR" Jasło - KS Arka Tempo Chełm