Sześć samorządów połączyło swoje siły, by wspólnie przygotować dokument strategiczny, który pomoże im ubiegać się o dodatkowe środki na rozwój. Do pozyskania jest 15 mln euro.
Dzisiaj oficjalnie rozpoczęto prace nad przygotowaniem Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło 2022-2027.

Miasto Jasło wspólnie z gminami: Jasło, Dębowiec, Kołaczyce, Skołyszyn i Tarnowiec tworzy Miejski Obszar Funkcjonalny Jasło. Zawarte przez samorządy porozumienie służy wzmacnianiu i rozwojowi wzajemnych więzi partnerskich oraz integracji terytorialnej przy wdrażaniu instrumentu finansowania miejskich obszarów funkcjonalnych, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

W oficjalnym spotkaniu inaugurującym prace nad strategią udział wzięli: Adam Kmiecik zastępca burmistrza Kołaczyc, Wojciech Piękoś wójt gminy Jasło, Agata Augustyn wójt Tarnowca, Marcin Bolek wójt Dębowca, Bogusław Kręcisz wójt Skołyszyna oraz Ryszard Pabian burmistrz Jasła, natomiast ze strony wykonawcy Jakub Jaźwiec, z firmy Open the Box. Każdy z samorządowców pokrótce przedstawił między innymi oczekiwania swojej gminy związane z powstającą strategią.

Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło 2022-2027 umożliwi aplikowanie o dodatkowe środki na rozwój uczestniczących w niej samorządów.
- Nasza współpraca na podstawie różnego rodzaju porozumień trwa od wielu lat. Dotyczyła między innymi transportu, pobytu dzieci w jasielskich żłobkach i przedszkolach. Zatem to partnerstwo tak naprawdę funkcjonuje od dawna, a teraz jest skoncentrowane na opracowanie dokumentu, zawierającego nasze wspólne projekty i działania, które wpłyną na rozwój naszych samorządów - podkreślał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Strategię przygotowywać będzie toruńska firma Open the Box, jej właściciel Jakub Jaźwiec zaznaczał, że najważniejsze jest położenie nacisku na docenienie ważności i siły każdego członka MOF-u oraz patrzenie na rozwój całego obszaru, a nie tylko indywidualnych gmin. - To nie jest tylko opracowanie, lecz dokument, który ma odpowiedzieć na podstawowe pytania: w jaki sposób i za pomocą jakich inwestycji ten obszar mógłby się rozwijać.

Już niedługo w każdej z sześciu gmin rozpoczną się różnego rodzaju konsultacje, spotkania i rozmowy z mieszkańcami, wszystko po to, by poznać ich potrzeby i oczekiwania, które mogłyby zostać zrealizowane. Prace nad strategią mają zakończyć się do końca tego roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.